A Magyar Könyvtárosok Egyesülete 56. Vándorgyűlése – élménybeszámoló

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kunó Könyvtár és Levéltár munkatársainak beszámolója:

A 2025-ös vándorgyűlés színes és változatos programmal várta a résztvevőket, a Könyvtárak a kultúra, a tudomány és a közösségek szolgálatában” mottó jegyében. Fogalmazhatnék akár úgy is, hogy az esemény fókuszában ezúttal is a könyvtárak sokoldalúsága állt: hogyan támogathatják a helyi közösségeket, hogyan szolgálják a tudományos és kulturális igényeket, milyen módon járulnak hozzá a különböző társadalmi csoportok ismereteinek gyarapodásához, és mindeközben hogyan biztosítanak lehetőséget a szabadidő minőségi eltöltésére. Az MKE vándorgyűlés számos szekcióban, előadáson és workshopon kínált lehetőséget a résztvevők számára, hogy új ismeretekkel gazdagodjanak, főként pedig hogy megoszthassák egymással saját tapasztalataikat és aktuális kihívásaikat.

Monok István előadása a nyitó plenáris ülésen

Előadóként kiváló könyvtáros szakemberek szerepeltek, akik különböző aspektusokból vizsgálták a könyvtárak helyzetét, időként kitekintéssel a jövőbeli lehetőségekre, valamint külföldre is. A témák igen széles spektrumot öleltek fel: a digitális könyvtári szolgáltatásoktól a közösségi térként működő könyvtárakig, mindemellett pedig a helyi módszertani fejlesztések, jó gyakorlatok is fókuszba kerültek.

Petró Leonárd, főszervező előadása

A több napos rendezvény ugyanakkor remek alkalmat adott a hálózatépítésre. A könyvtárosok közötti folyamatos tapasztalatcserére – tovább erősítve a szakmai közösség összetartozását, illetve újabb együttműködéseket megalapozva – nemcsak az előadások szünetében, de a kulturális vagy az esti programok alkalmával is nyílt ehetőség. Az esemény összességében azt sugallta, hogy a könyvtárak nem pusztán igény esetén rendelkezésre álló információközvetítők, hanem a helyi közösségek életének proaktív alakítói és élő színterei.

A CSMKE könyvtárosai számára bizonyára sokáig emlékezetes marad, hogy az elmúlt évben Szegeden adhatott otthont a vándorgyűlésnek. A 2024-es esemény – talán érhető módon – mindig is különleges marad számunkra, de a debreceni kollégák szervezőmunkája és vendégszeretete idén is maradandó élményt kínált a résztvevőnek. Azt gondolom, hogy a Debreceni Egyetem campusa ideális színtere és a DEENK kiváló házigazdája volt a 2025-ös vándorgyűlésnek.

Köszönet illeti a szervezőket az esemény színvonalas megvalósítását!

Csengődi Erika és Nagy Gyula írása