avagy egy rövid beszámoló a 44. Csongrád Megyei Könyvtárosnapról.
Bármilyen hihetetlen, de az elmúlt fél emberöltő alatt Sándorfalván még nem találkoztak a megye könyvtárosai. A helyszín, neve ellenére a megye kis híján legfiatalabb városa. Szeged vonzáskörzetében, megbújik a nagyváros árnyékában. Azonban, mint polgármester asszonytól hallhattuk köszöntőjében, egy nagyon dinamikusan fejlődő, élénk (kulturális) életet élő településről van szó.
Nem szabad szó nélkül elmenni amellett sem, hogy Gajdosné Pataki Zsuzsanna korábban a település kulturális életét irányította, hiszen 25 évig ő volt a vezetője a Sándorfalvi Kulturális Központnak. Sok fotóval gazdagok tarkított bemutatkozás során láthatta minden résztvevő, hogy valóban egy fejlődő kisvárost láthatunk. A szakmai nap zárásaként – mint minden évben – a résztvevőknek lehetőségük volt megtekinteni a felvillantott képek eredetijét is.
A köszöntők, bemutatkozó előadások során idén is egyre jobban közelítettünk a könyvtárhoz. Polgármester asszony után utódja, Feketéné Bárkányi Ilona mutatta be néhány szóban az elődje által megkezdett munkát és annak folytatását. Előadásának pikantériáját az adta, hogy néhány évvel ezelőtt még Szatymazon látta vendégül a megye könyvtárosait.
A rövid köszöntő után Csányi Edit, a könyvtár munkatársa vette át a szót és mutatta be munkájukat és a Petőfi Emlékkönyvtárat. Mindig nagyon nehéz néhány percben bemutatni a több évi munkát egy olyan közegben, ahol valami hasonló munkát végez szinte mindenki. A rövid bemutatóból is kiderült, hogy a hagyományos könyvtári munka mellett milyen sokszínű a sándorfalvi kollegák élete, hogy milyen fontos szerepet töltenek be a város kulturális életében.
A nap felépítése hagyományos volt. Elsőként megtekinthettük személyesen is a könyvtárat, beszélgethettünk a helyszínen. Az előadásokra már a Széchenyi Ifjúsági Központban került sor. A nap témája – nem túl meglepő módon – a könyvtári minőségügy volt. Igyekeztünk a témát több oldalról körbejárni és mind elméleti, mind gyakorlati tanácsokat adni az összegyűlt több mint 100 megyebeli könyvtárosnak.
Első előadónk dr. Ficzkó Zsuzsanna stratégiai menedzsment tanácsadó volt. Ő most már több könyvtár minőségügyi lépéseinél volt és van jelen, többek között a Somogyi-könyvtár külső szakértője is ő. Kimerítő előadásával általánosságban próbált elméleti alaptudást nyújtani a minőségbiztosítás mibenlétéről, valamint helyéről a könyvtárakban, a könyvtári világban. Az általa megfogalmazott tételek nagy része ismerősnek tűnhetett a hallgatóságnak, azonban minden nagyon jó, ha összefoglalva tisztázódnak a fogalmak. Mivel a résztvevők széles körben voltak jelen a legkisebb szolgáltatóhelyek könyvtárosai éppúgy ott voltak, mint az Egyetemi Könyvtár munkatársai nagy szükség volt erre az összefoglaló és napindító előadásra. Mint az előadó később elárulta – és többen észre is vettük – erre a napra alaposan átdolgozta előadását, és próbálta mindenki számára élvezetesen átadni az alapokat. A visszajelzések alapján sikerrel.
Ezzel az előadással lezárult nap szakmai része. Hátra volt még az (egyáltalán nem fekete) leves, valamint a közösen elfogyasztott jó hangulatú ebéd után a szabadidős programok, melyek során lehetőségünk volt megtekinteni a városka szépségeit, látványosságait.
Bár tikkasztó meleg volt a strandolást senki sem választotta, de azért ha valaki arra jár, ne hagyja ki a Nádas-tavi strandot. A valóban fürdőzésre csábító meleg ellenére a kollégák nagy része maradt a városban, és megtekintette értő vezetéssel a kastélyt, valamint a Budai Sándor Emlékházat.
Mindkét intézmény méltó arra, hogy vendégeket fogadjon. Hasznos és érdekes kirándulási célpont lehet bárki számára! Csak biztatni tudok mindenkit, hogy látogasson el Sándorfalvára.
Mi nagyon jól éreztünk magunkat és ismét egy sikeres, eredményes szakmai napot tölthettünk el kollégáink és barátaink között. Ismét lehetőségük volt az odalátogatóknak eszmét cserélni szakmáról, munkáról, a világról.
Köszönjük a vendéglátóknak, hogy ott lehettünk!