Hagyomány, hogy a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon a Magyar Könyvtárosok Egyesülete több helyszínen is képviseli a könyvtárosi szakmát. A jó kapcsolatnak és a sikeres együttműködésnek köszönhetően idén ismét lehetőséget kapott a CSMKE is, hogy egy nagy nemzetközi rendezvényen bemutatkozhasson.
Az MKE a fesztivál teljes ideje alatt lehetőséget ad tagjai, szervezeti számára, hogy a Könyvtáros Klubban előadásokat tarthasson, szervezhessen. Emellett pedig az Egyesület (idén ismét) a Supka Géza teremben szervezhetett könyvtárszakmai előadásokat. Idén a rendelkezésünkre álló két órát a „kamaszokra hangoltuk”. A szakmai nap címe TINIK A KÖNYVTÁRBAN. Kamaszokra hangolva volt. A nagyon tartalmas két óra alatt szinte sosem látott tömeg volt a teremben. Minden előadásból nagyon sokat tanulhattak a hallgatók.
Lauter Adrienn pszichológus előadásából nem csak mint könyvtáros, potenciálisan tinikkel foglalkozó könyvtári szakember, de mint magánszemély, szülő is sokat tanulhattunk. Az idő rövidsége miatt csak felvillantotta az oly divatos X, Y, Z, α generációk jellemző tulajdonságait, egyediségét. Hallhattuk, hogy milyen személyiségjegyekre érdemes nagyon odafigyelni a könyvtároskollégáknak.
Mészöly Ági írónőtől a legfrissebb ifjúságnak szóló tabu-döntögető irodalomról hallhattunk. Ez különösen fontos lehet minden könyvtáros számára, aki az állománygyarapítással is foglalkozik.
A két vendégelőadó után könyvtáros kollégák osztották meg tapasztalataikat, gyakorlatukat. Elsőként a Somogyi-könyvtár osztályvezetője, Dobosné Brezovszky Anikó mutatta be a szegedi megyei könyvtár fiatalokat megszólító projektjeit. Így már a délelőtti programban is szerepelt a Somogyi-könyvtár valamint a CSMKE (hiszen Anikó jelenleg az egyesület titkára is).
Utána a jelenlévők megismerhették a szolnoki, a ceglédi valamint az FSZEK Üllői úti könyvtárának gyakorlatát, érdekességeit, sajátosságait. Minden előadásból sokat tanulhattunk, sok jó ötletet „lophattak” a kollégák.
A jó kapcsolatnak köszönhetően mint társszervezet, a CSMKE is lehetőséget kapott a Könyvtáros Klubban is. Idén két előadással készültünk.
Elsőként – kapcsolódva a délelőtti témához – egy nagyon népszerű az ifjúságot is érintő rendezvény történetét, létrejöttét mutathattam be. Szűk félórában próbáltam felvázolni a Szegedi Képregényfesztivál és Vásár közel egy évtizedes történetét, az eredményeket, hatását a könyvtárra és a könyvtári állományra. Bár egy diasor nem tudja visszaadni az előadást, azért talán hasznos ha elérhetővé teszem:
Sajnos a helyszínen a nyitó videó nem indult el, ezért így külön álljon itt:
Bízom benne, hogy sokakban felkeltettem az érdeklődést a program iránt.
A CSMKE blokkjának második felében pedig a Somogyi-könyvtár másik osztályvezetője, Kukkonka Judit mutatta be egy kutatásának és egy külső partnerrel való együttműködésének sajátosságait. Előadásában nagy segítségre volt kutatótársa, partnerünk a Nagyháború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány munkatársa, Pintér Tamás.
Közös munkájuk immár 5 évre nyúlik vissza. Ennek egyik gyümölcse a Nagyháború blogon is olvasható szegedi születésű Kókay László első világháborús naplója. Előadásukban most erre koncentráltak, azonban arra is jó példa volt, hogy egy referenszkérdés milyen hosszú együttműködést indíthat el két intézmény között. Bízunk benne, hogy ez a partnerség még hosszú időn keresztül fennmarad.
Kukkonka Judit és Pintér Tamás előadás szintén megtekinthető itt a blogon:
Köszönjük a lehetőséget az MKE-nek, valamint a figyelmet minden jelenlévőnek. Találkozzunk jövőre is a Könyvfesztiválon!
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom