A zöldkönyvtár esete a magokkal és büdösbogarakkal

Hosszú évek (inkább évtizedek) múltak el míg újra egy új könyvtárépületet adtak át a megyében. 2019-ben megnyitotta kapuit az új makói könyvtár. Ez szinte kötelezővé tette, hogy könyvtárosnapunkat a József Attila Városi Könyvtárban tartsuk meg. Azonban a világjárvány ezt a tervünket is meghiúsította.  Közel fél évszázad után meg kellett szakítanunk a sorozatot, és 2020-ban elmaradt a megyei könyvtárosnap. Azonban nem adtuk fel! Így 2021-ben Makó látta vendégül a megye könyvtárosait

A témaválasztásnál nem hagyhattuk figyelmen kívül sem a 2020-ben megkezdett sorozatunkat, sem vendéglátónk eredményeit, irányelveit. Az elmúlt években egyre több könyvtár számára vált igazán fontossá és kiemet témává a környezetvédelem, a zöld könyvtár tematika. Így van ez Makón is. Az új, természettel harmonizáló épület adta adottságokat is kihasználva, tudatosan a környezetvédelemet helyezi központa a könyvtár. Elég csak a beporzók napjának programjaira gondolni.

Innen is jött a gondolat, hogy szakmai napunkon ismét a zöld könyvtár kérdéskörét járjuk  körül.  A téma hosszú évek óta fontos számunkra, ahogy a legtöbb könyvtáros számára.

Ezek alapján első előadónk dr. Vásárhelyi Tamás biológus, múzeológus volt. A neve és személye sok könyvtáros számára nem ismeretlen, hiszen az Én könyvtáram projekt keretében már sokan találkozhattak lenyűgöző személyiségével, hallhatták érdekes játékos előadását. Átfogó előadás érdekes volt. A téma hatalmas, így nehéz megközelíteni és megfogni. Bár a konkrét téma a zöld könyvtár szerepe volt, azonban az átfogó előadás távolról indított. Áttekintést kaptunk a biodiverzitás lényegéről. A fajok egymásrahatásáról. Valamint megtudtuk azt is, hogy a “büdösbogárra” nézve sértés a “lebogarazás”.  Szóval tájékoztatásnál erre is figyelnünk kell. És vigyáznunk kell az Ady idézetekkel is! Megtudhattuk mennyi féle ételt eszünk, mekkora egy strucc tojás, mekkora egy kolibri tojás (aki evett már Tik-Takot az tudhatja). Dagadt a keblünk, amikor hallottuk, hogy a könyvtárak jóval a múzeumok előtt járnak a zöldítés tekintetében.

Nehéz néhány szóban összefogalalni  az előadást. Álljanak itt a diák, bár nem adhatja vissza az egész élvezetese előadást néhány kép, de felvillantja. Aki ott volt hallhatta és tanulhatott az előadótól Bízom benne, hogy sokan vittek haza ötleteket, gondolatokat.

 

 

 
Az átfogó előadás után közeledtünk a konkrét szakmánkhoz. Követekező előadónk Szépvölgyi Katalin az Óbudai Platán Könyvtár Ezüsthegyi Könyvtárának vezetője volt. Katalinék valóban példaértékű munkát végeznek elkötelezett zöldkönyvtárként. Ennek a munkának az eredménye, hogy a tavalyi évben az IFLA Zöldkönyvtár díját is elnyerték. Ez a díj sok év áldozatos munkájának eredménye. Erről a munkáról mesélt a jelenlévőknek igazgatóasszony. Láthattuk, hogy hosszú évek tervszerű, tudatos építkezésének következménye. Ahol a fenntartói szándék és a könyvtárosi elképzelés találkozik. Közösen lehet építeni, és jót tenni. Természetesen ehhez kellenek adottságok és szerencse is. Mint Katalin is kiemelte nagyon szerencsés a könyvtár elhelyezkedése, megfelelő az épület, a kert, a környezet. És azt sem szabad elfelejteni, hogy majd szegednyi embert lát el a könyvtár, de csak Békásmegyer nagyobb mint Csongrád megye második legnagyobb városa. Ezek a körülmények is segítették a címhez a könyvtárat. De elvitathatalan, hogy az eredményhez a  legfontosabb a hatalmas elkötelezett munka, amit  kollégák tesznek nap mint nap. És nagyon fontos a közösség ereje is. Építik a közösséget, de meghálalják az olvasók a törődést. Segítik egymást, támogatják a könyvtárat, a könyvtárosok munkáját. Segítenek rendbentartani a kertet, közössen dolgoznak, együtt érték el az eredményeket.
Sajátos kezdményezésükről a magkönyvtárról is sokat hallhattunk, elleshettük a kulisszatitkokat. Csak jókívánságaimat továbbíthatom, hogy továbbra is legyen sikeres ez  a kezdeményezés.
Nehéz leszűrni az előadás tanulságát. Az biztos, hogy összegezve csak ismételni tudom az előadó szavait: egy jó csapat nélkül ezt nem lehet. És én kiegészíteném, hogy a jó csapatban benne vannak a könyvtárhasználók és a fenntartó is. Igazán eredményt csak együtt lehet elérni. Az élvezetes egy órát nem tudja visszaadni egy diasor, de talán felvillantja, hogy miért is érdemes ellátogatni Békásmegyerre.
 

 
A két elődással lezártuk a nap szakmai részét.
De szorosan a könyvtárosi szakmához kapcsolódóan már reggel 8 órától lehetőségük volt a kollégáknak egy könyvtári nyomozásra, melynek keretén belül megismerhették az új könyvtár épületet. Bebarangolhatták az tereket, szobákat, raktárakat. Ha ügyesek voltak, ki tudtak szabadulni a pók hálójából is.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ezt a kalandot folyamatosan az eégsz nap során kipróbálhatták a kollégák. És aki ügyes volt, a végére megtudhatta, hogy ki is az a Bombiák János. Aki ügyes volt, már tudja. Aki nem volt ott, sosem tudhatja meg.
 
A nap további részében a jól megérdemelt ebéd után ismét lehetett játszani, megtekinteni a könyvtárat, egy jót sétálni a városban a múzeum megtekintésével, vagy egy kis “vonatozással” egybekötött Maros parti sétára volt lehetőség. 
 
Összességében egy jó hangulatú, érdekes könyvtárosnapunk volt. Nagyon sokat és ötletesen dolgoztak a makói kollégák, ezért hála és köszönet mindannyiuknak. Segítőik ügyesek voltak, a játékok ötletesek. Minden a helyén volt a kávétól kezdve az előadó mikrofonjáig. Köszönjük!
 
A József Attila Városi Könyvtár facebook oldalán már sok fotó megjelent, de álljon itt egy bővebb válogatás is a CSMKE webalbumából.
Vigyázat sok sok kép!