2012. február hónap bejegyzései

Magyarok Margatban

Az SZTE Klebelsberg Könyvtár szeretettel várja Önöket az Akkor és Most Magyarok Margatban-a Szíriai-Magyar Régészeti Misszió kutatásai a Szentföld legnagyobb keresztes várában -című kiállítás megnyitójára.

 

  • Helyszín: SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ Átriuma
  • Időpontja: 2012. február 21. 15 óra
  • Megnyitó beszédet mond: Dr. Csernus Sándor, az SZTE Bölcsészettudományi Karának Dékánja

SZTE Klebelsberg Könyvtár Zenei Gyűjteményének februári ajánlata

A Zenei Gyűjtemény újdonságai

  • Fodor Géza: Mi szól a lemezen?
  • Quantz, J. J.: Fuvolaiskola
  • Rosset i Llobet, J.: The musician’s body
  • Ouzounoff, A.: Nairobi, la nuit [nyomtatott kotta]
  • Slokar, B.: Warm-ups + technical routines [nyomtatott kotta]

Fodor Géza: Mi szól a lemezen? : operafelvételek Monteverditől Lisztig
Budapest : Typotex, 2012
A kötet Fodor Géza lemezkritikáit tartalmazza – de nemcsak az előadásokról, hanem a művekről, a szerzőkről és általában az opera történetéről is, és legfőképpen arról, hogy hogyan hallgassunk-nézzünk operát.

Quantz, Johann Joachim: Fuvolaiskola
[Budapest] : Argumentum, [2011]
A könyv nemcsak a fuvolajáték technikájával foglalkozik, hanem elvi és gyakorlati útmutatást is ad arra, hogy hogyan játszunk el egy-egy zeneművet.

Rosset i Llobet, Jaume: The musician’s body : a maintance manual for peak performance
London : Guildhall School of Music and Drama ; Aldershot ; Burlington Vt. : Ashgate Publ., 2007
A kötet arra keresi a választ, hogy hogyan előzhetőek meg a zenész szakmával összefüggő betegségek.

Ouzounoff, Alexandre: Nairobi, la nuit [nyomtatott kotta] : pour basson & percussion
Paris : Salabert, [2010]

Slokar, Branimir: Warm-ups + technical routines [nyomtatott kotta] : trombone
Vuarmarens : Ed. Bim, [1985]

Márciusi megyei továbbképzés

Mint azt a közelmúltban már jeleztem, nagyon érdekes témánk lesz a március 1-i továbbképzésünkön.

Egyrészt az ArtisJus-tól érkezik egy főosztályvezető, hogy kérdéseinkre válaszoljon (ugye mindenki szorgalmasan írja a kérdéseit?), másrészt pedig a most lezárult megyei közkönyvtári TÁMOP pályázatokról húzunk le még egy bőrt. Megnézzük, hogy mi is valósult meg a szép tervekből.

A teljes program letölthető a innen.

Tehát találkozzunk a Somogyiban, 2012. március 1-én, reggel 9 órakor!

Megyei továbbképzés

Kicsit korai még, de már most szólok előzetesen, hogy március 1-én a tavaszi megyei továbbképzésen többek között az Artisjus főosztályvezetőjét, Dr. Filák Máriát is várjuk.

Ahogy bizonyára mindenki olvasta/hallotta, ismét felcsaptak az ArtisJus körül a hullámok, fontos  információkat hallhatunk majd.

Egyben kérek mindenkit, hogy ha van kérdése írja fel, s akkor itt majd felteheti, s első kézből hallhat választ!

Szóval mindenki készüljön! Hamarosan felkerül a nap hivatalos programja is.

 

KTE tavaszi szakmai napja

Kedves Kollegák!

Az idei évben a KTE (Könyvtárostanárok Egyesülete, ha esetleg valaki még nem tudná) éves tavaszi szakmai napját megújított formában tartja, az ország több pontján, hogy tagjaiknak minél kevesebb teher legyen az utazás.

Az egyik ilyen helyszín Szeged. A szegedi szakmai nap szervezői a KTE, a CSMKE valamint a Somogyi-könyvtár. A végleges program még nem állt össze, de folyamatason tájékozódhatnak itt is, a KTE honlapján, valamint a KTE blogján is.

A szakmai nap időpontja: 2012. március 27. (kedd)

helyszíne a Somogyi-könytár.

A fő téma az új NAT és az abból fakadó új követelmények, valamint a gyermek-, ill. nyilvános könyvtárakkal való együttműködés.

Ehhez kapcsolódóan egy pályázatot is írtak ki a szervezők. A pályázat elérhető a KTE honlapján és blogján is. A pályázat lényege: az iskolai könyvtárak és a gyermekkönyvtárak (nyilvános könyvtárak) szakmai alapokon való együttműködésének elősegítése. A részletek olvashatók a fentebbi hivatkozásokon.

SZTE Klebelsberg Könyvtár Médiatékájának februári ajánlata

A Médiatéka februári ajánlata

  • Gondolatok a vallásos világkép női principiumáról
  • Karcagtól Haifaig
  • Én a tükörben
  • Castro
  • Tíz perc: cselló

Gondolatok a vallásos világkép női principiumáról
A téma szakértői osztják meg velünk gondolataikat az istennőkről, a honfoglaláskori vallások női principiumáról és a zsidó-keresztény valláskör istenképéről.

Karcagtól Haifaig : Avram Hershko-portré
A portréfilm Avram Hershko vegyész professzort mutatja be, aki 2004-ben, Aaron Ciechanover és Irwin Rose társaságában „az ubikvitin-közvetített fehérjelebontás felfedezéséért” megkapta a kémiai Nobel-díjat.

Én a tükörben (Les deux cotés du miroir)
A film olyan kérdésekre keresi a választ, mint hogy a gyerekek hány éves koruktól ismerik fel önmagukat a tükörben, mikortól tudja egy kisgyerek megkülönböztetni magát egy főemlőstől, és a főemlősöknek van-e öntudatuk?

Castro : Kuba reménysége
A film rokonok, barátok és ellenségek megszólaltatásával igyekszik feltárni Castro igazi arcát.

Tíz perc: cselló (Ten minutes older: the cello)
Olyan rendezők, mint például Bernardo Bertolucci, Jirí Menzel, Szabó István, Jean-Luc Godard igyekeznek különböző perspektívából megközelíteni az idő és a sors témáját ebben a vázlatok sorozatából álló filmben.

forrás: www.port.hu

Schäffer Erzsébet Zákányszéken

Hosszú évek után az az öröm ért, hogy ismét nem csak engem lehet itt olvasni, de egy megyei eseményről közvetlen a szervezőtől olvashatnak az érdeklődők. Szóval az alábbiakban a zákányszéki rendezvényről maga a könyvtáros, Paraginé Tóth Edina beszámolója olvasható (amely egyébként másodközlés a zákányszéki honlapon már olvasható).

Találkoztunk…
~ Könnyek és mosolyok a könyvtárban ~

Egy könyvtári rendezvény alapreceptje viszonylag egyszerű. Végy egy könyvtárhelyiséget, adj hozzá előadókat és közönséget, fűszerezd ízlés szerint, és hagyd, hogy az ízek összeérjenek… Ahhoz, hogy a végeredmény igazán élményszerű legyen, fontosak a „minőségi alapanyagok” és az egyedi fűszerek. A fűszerezésre nincs konkrét recept, ez mindenhol más és más, ettől lesz egy rendezvény a helyi körülmények között egyedi és különleges. A közismert vendégek neve, személye önmagában garancia a sikerre. A nyitott és befogadó közönség, aki tapssal, nevetéssel, könnyekkel és mosolyokkal jutalmazza az előadókat, szintén elengedhetetlen. 2012. január 26-án minden együtt volt Zákányszéken. Neves vendégek Schäffer Erzsébet írónő és Szántó Lukács festőművész személyében, lelkes közönség, jó hangulat, meghitt pillanatok… és talán az egyedi fűszerezés sem maradt el.

A „Találkozások” címmel meghirdetett rendezvény napját lázas készülődés előzte meg a Zákányszéki Művelődési Ház és Könyvtár épületében. Nagy örömünkre Schäffer Erzsébet már kora délután megérkezett, hogy az átlagosnál több időt töltsön nálunk. Az írónőt a szegedi Somogyi-könyvtár személygépkocsija szállította Zákányszékre, Fodor Mónika kolléganő kíséretében. 2007. november 6-án már egy felejthetetlen estével ajándékozott meg bennünket Schäffer Erzsébet a zákányszéki könyvtárban. Azóta dédelgettük a gondolatot, hogy majd egyszer folytatása következik…
A vágyálom négy év után valósággá vált, amikor a fővárosból érkező vendégünk 2012. január 26-án átlépte a művelődési ház küszöbét. Elismerően tekintett körbe a másfél éve felújított épületben, szemében ott tükröződtek gondolatai: lám, ennek a kicsiny falunak milyen fontos a kultúra szentélye! Otthonosan mozgott a modern tetőtéri könyvtárban, ahol ismerős dísztárgyakat, dekorációkat fedezett fel. Tekintete, szavai, gesztusai azt az érzést sugallták, hogy otthon vagyok nálatok. Az asztalra házi sütemény, és az írónő kedvenc „kisgalambjai” kerültek, miközben gyorsan repültek a percek a baráti beszélgetés során.

Hamarosan megérkezett a Homokhát TV stábja, és a kamera elé szólították vendégünket egy rövid riportra. Közben a könyvtárajtón halkan kopogtattak az első vendégek, majd a kezdési időpontra zsúfolásig megtelt a könyvtár. Igen termékeny időszakot tudhat maga mögött az írónő, hiszen 2007 óta évről-évre megjelent egy-egy könyve. A legújabb, „A szőlővirág illata” néhány hónappal ezelőtt. Nem csak könyveinek száma gyarapodott, hanem a családja is folyamatosan bővült. Jelenleg tíz könyv elismert szerzője, és hét unoka büszke nagymamája. 2009-ben sajtó kategóriában a jók között a legjobb tudott lenni, munkásságát Prima Primissima díjjal jutalmazták. Megragadtuk az alkalmat, és személyesen gratuláltunk a zákányszéki olvasók nevében az elismeréshez.

A rendezvény másik vendége Szántó Lukács hódmezővásárhelyi festőművész volt, aki már szintén nem első alkalommal járt Zákányszéken. Rendszeres résztvevője a helyi böllérnapoknak, ahova mindig nagy baráti társasággal érkezik. Képeit elsősorban az alföldi tanyavilág, a Tisza, Erdély és külföldi útiélményei ihlették. A festményeit bemutató kiállítást 2012. február 12-ig tekinthetik meg a látogatók a tetőtéri könyvtárban.

A rendezvényt Matuszka Antal polgármester a könyvtárakhoz, a művészethez, a barátsághoz kötődő személyes gondolataival nyitotta meg. Ezután különleges vizuális élményben volt részünk. Szántó Lukács festőművész alig 10 perc leforgása alatt egy csendéletet varázsolt elénk. Mindezt tette ihletet adó zene kíséretében, gyorsan, és tudatosan.

E látványos jelenetsor után az est további részében Schäffer Erzsébet írónőé volt a főszerep, akitől különleges, egyedi adalékokat kaptunk történeteihez. Nagy élmény volt a szerző elmondása alapján újraélni azokat a pillanatokat, melyeket olvasás közben szereztünk. Mint egy jó pszichológus, könyveivel és kimondott szavaival sokat segít az embereknek abban, hogy észrevegyék az élet apró örömeit. Megtanít a jelen fontosságának értékelésére a folyamatosan valamire való vágyakozás helyett. Társaságában ismét megtapasztalhattuk az együttlét örömét, amiről a mosolytól és könnyektől csillogó szempárok árulkodtak.

Azt szerettük volna, ha ezen a nem egészen szokványos író-olvasó találkozón a festészet képi világa és az irodalom verbalitása együttesen jelenik meg. Erre garancia volt két vendégünk személye, akik mindketten művészemberek, hiszen művészi módon és művészi fokon fejezik ki érzéseiket, gondolataikat, örökítik meg az élet apró pillanatait. Amiben különböznek, az az eszköz, amit a megjelenítéshez használnak. Az írónő tollat és papírt, a számítógép billentyűzetét, a festő vásznat, festéket, festőeszközöket. Már az ókorban is tudták, hogy a művészetnek ez a két területe nem választható el élesen egymástól: „A költészet beszélő festészet, a festészet néma költészet” (Szimonidész). Ezt a bölcs megállapítást mi, a XXI. században élők sem vonhatjuk kétségbe. Bízunk benne, hogy ezen a rendezvényen sikerült egy komplex élményt nyújtani a jelenlévőknek.

Köszönjük minden résztvevőnek és támogatónak a rendezvény sikeres lebonyolításához nyújtott segítséget. A Nemzeti Kulturális Alapnak a pályázati támogatást, a Somogyi-könyvtárnak a szervezésben és a lebonyolításban nyújtott segítséget.

A rendezvényről készült további képek ide kattintva megtekinthetők.

http://www.zakanyszek.hu/galeria/category/27-talalkozasok-schaeffer-erzsebet-es-szanto-lukacs-a-koenivtarban.html