2013. október hónap bejegyzései

KSZR hírek – Eperjes

Lassú lépésekben haladunk mindenhol. Eperjesen sikerült egy picit átalakítanunk a könyvtár helyiségét, szebbé tágasabbá tenni. S így már érdemes volt új függönyöket beszerezni.

 

ilyen volt, ilyen lett

 

volt_lett

 

 

 

 

 

 

ilyen volt, ilyen lett 2.

volt_lett2

 

 

 

 

 

 

s egy kép az új függönyről:

fuggony1

KSZR hírek – Országos Könyvtári Napok 2013

Hosszú évek óta (a pályázati kiírásnak és az eredeti eszmének megfelelően) a Somogyi-könyvtár jelentős összeggel és rengeteg szervezéssel támogatja az Országos Könyvtári Napok programjait a megyében. Ez a funkció megerősödött a kistérségi ellátás erősödésével együtt.

Az alábbiakban az ambrózfalvi kolléga – Jambrich Tímea – néhány sorát olvashatják a rendezvényről, valamint az általa küldött fotókat tekinthetik meg a lap alján:

 

Az Országos Könyvtári Napokat megelőző héten, a Somogyi-könyvtár és a CSMKE által szervezett továbbképzésen, nem csupán a promóciós anyagokat vehettük át az NKA támogatásával, hanem bőven volt részünk a meghívott előadók gyakorlati tapasztalatainak elemzésében a saját partnerkapcsolataikról.

Az Országos Könyvtári Napok kertében az elmúlt héten, a következő három könyvtári program szerveztük az ambrózfalvi olvasóknak:

  • családi napon vetélkedő,
  • barátság napon – „Ahogy azt a gyerekek látják” – mesés, rajzos, hangos óra
  • könyves vasárnap CSERE-BERE Könyves Kert. Az utóbbi ötletét a Balázs József Városi Könyvtár regisztrált Könyves Kert programja adta.

Kicsit részletesebben a programokról:

A vetélkedőn főleg ügyességi feladatokkal, kártyavárépítéssel, kockapróbával, tapintó játékkal, rajzos feladatokkal, memória és kvíz kérdésekkel vált izgalmassá az együtt töltött másfél óra. Az óvodás korúakat a nekik való könyvek, a Bambino LÜK játék és az NKA támogatásával, a Somogyi-könyvtártól kapott játékok szórakoztatták.

A Kata üzletháztól élelmiszer csomagot, valamint a könyvtártól kapott promóciós ajándékokat adtunk át a vetélkedőn részt vevő 10 felnőtt és 17 kiskorú résztvevőnek.

Barátság napon a kisiskolás gyerekek közül 13-an jelentek meg. Minden gyerek elmondhatta mit gondol a barátságról, ki a barátja, miért kedveli. Kihangsúlyoztuk, hogy a barát értékét nem a kézzel fogható dolgok határozzák meg, és hogy igaz barátságok, pedig már a gyerekkorban is köttetnek. Ezt igazolta a felolvasott mese és történet is. Majd rajzaikon többen szívekbe foglalták barátaikat, a nagyobbak leírták mit jelent számukra a társuk. Az alkotásaik még a héten láthatók a könyvtárban.

Könyves vasárnapunk igazán rendhagyó program lett, annak ellenére, hogy sajnos csak néhányan jöttek el. Azonban voltak köztük, akik először lépték át a könyvtár küszöbét és elidőztek a kellemesen meleg udvaron. Négy olvasó, közel száz könyvvel ajándékozta meg falubeli társait. Könyvtárunk pedig ismét büszkélkedhet egyik Olvasójának kézműves alkotásával, egy gyönyörű, hajtogatott hattyúval. Köszönjük az ajándékokat!

Végül elmondhatom, hogy az Országos Könyvtári Napok programjai alkalmasak voltak az emberek kikapcsolódására, művelődésére, az év hátralévő – Somogyi-könyvtár által szervezett – programok népszerűsítésére, de legfőként, az emberi kapcsolatok erősítésére.

Nézzük meg mindezt képekben!

 


 

 

 

Szállnak a darvak – avagy a novemberi továbbképzésünk – ELMARAD

A darvak megérkeztek. Repülnek. Viszont a minisztérium is nagyon dolgozik, így előadóink nem tudnak jönni, a november 14-i továbbképzésünk elmarad. Azért aki szeretne, kimehet madarakat lesni, akár már a hétvégén is...

 

 

 

Kedves Kollégák!

Szeretettel hívunk minden érdeklődő kollégát a 2013. november 14-i továbbképzésünkre.

(A helyszín a szokásos: Somogyi-könyvtár, Szeged Dóm tér 1-4.)

Rendhagyó programunk lesz!

A szakmai előadások (Vígh Annamária és Sörény Edina a EMMI-től) után egy nagyon érdekes módszertani útmutatót hallgathatunk meg „Vedd rá a vidrát!” címmel a Kiskunsági Nemzeti Park oktatási referensétől, majd az érdeklődő és bátor kollegák terepszemlére indulhatnak a Nemzeti Park Tisza-völgyi bemutatóházához.

Részletek a meghívóban. A program délutáni része előzetes regisztrációhoz kötött, ezért kérjük a szokásos bajusz.janosne@sk-szeged.hu címen jelezzék a részvételt!

Partnerkapcsolatok – Szabadkán is

A közelmúltban nálunk, ma (2013. október 11-én) a szerbiai Szabadkán hallgathattunk érdekes előadásokat a könyvtári partnerkapcsolatokról.

Mint Szegeden is elhangzott, hosszú évtizedek óta nagyon jó a kapcsolat a szabadkai városi könyvtár és a Somogyi-könyvtár között. Ennek jegyében kapott felkérést Andóczi Balogh Éva a Somogyi pr munkatársa, hogy tartson előadást a témában a szabadkai konferencián is.

A konferencia apropóját az adta, hogy a könyvtár most októberben ünnepli fennállásának 123. évét. (Mondjuk nekem furcsa, hogy egy ilyen nem kerek évfordulót is ünnepelnek, bár leírva kétségtelen, hogy jól néz ki.)

Számunkra nagyon hasznos és érdekes volt a nap, hiszen betekintést nyerhettünk egy picit a szerb és a horvát könyvtárügy helyzetére napjainkban. Jól megszervezett, pontosan lebonyolított nap volt, s a sűrű programba sikerült becsempésznem egy maszek-könyvtárlátogatást is (köszönet Dóri).

Az előadások feszes rendben követték egymást, váltogatva az elméleti és gyakorlati tartalmakat. Nem lehetünk eléggé hálásak a szervezőknek azért, hogy az egész rendezvény alatt biztosították a szinkrontolmácsot!

Az első előadó Jasmina Ninkov a Belgrádi Városi Könyvtár igazgatója volt, aki egy EU-s projektről számolt be. A projekt célja és lényege az „lifelong learning”, s több nagy EU-s projekt keretén (Leonardo da Vinci, Erasmus stb.) belül valósul meg.  Az összefoglaló előadás szépen elhelyezte a könyvtárat ebben a több éven át tartó projektben, bemutatta a fő lépéseket. Aki jobban el szeretne merülni benne, hogy miről is van szó az alábbi webcímen tájékozódhat: http://dixl.eu/

A második előadóhoz nem nekünk, hanem a többi vendégnek volt szükséges a fordításra. Fodor Péter mutatta be a FSZEK partnerkapcsolatait. Nagy respect, hogy teljesen átdolgozta a szegedi előadását. Itt most inkább egy általános bemutató, pr keretébe helyezte bele tapasztalatait. A hallgatók sokat megtudhattak a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárról, valamint kapcsolatairól is, valamint azt is megtudhattuk, milyen is egy korszerű könyvtár. Főigazgató úr nem feledkezett meg az évfordulóról sem, s egy szerény ajándékkal érkezett.

Az Eszéki Városi és Egyetemi Könyvtárból érkezett egy gyakorlatias előadással mgr. Srdan Lukačević. Ő a saját facebook profiljukat (https://www.facebook.com/GiskoKnjiznic?fref=ts) mutatta be, illetve tapasztalataikról számolt be. Természetesen a facebook-on túlmutatva egyéb web2-es technológiákról is beszélt. Mint mondta, náluk már gyakorlatilag létezik olyan munkakör, hogy ” közösségi háló koordinátora/menedzsere”. Bár erre rácáfolva azt is megtudtuk, hogy ő az állománygyarapítási osztály vezetője is. Gyakorlatias, jó ötletekkel teletűzdelt előadás volt. Érdemes volt végighallgatni.

A rövid kávészünet után egy kis magánútra eltévedtem a könyvtárban. Bár bő tíz évvel ezelőtt már voltam itt, jól esett Dóra felajánlása, hogy körbevezet. Érdekes tapasztalat volt. Nagyon meglepő, hogy bár egy épületen belül vannak a különböző részlegek, nem mindenhol van közvetlen átjárás (legalábbis az olvasók számára). Tapasztalataimat néhány képben örökítettem meg. Ha valaki erre jár, érdemes bekukkantani, biztos vagyok benne, hogy a kollegák örömmel megmutatják a könyvtárat!

Így viszont a kulturális turizmus kontextusáról lemaradtam, bár a cím számomra nagyon vonzó volt, s tudósítóim jelentése alapján az előadás is színvonalas volt.

A következő előadóhoz szintén nem kellett tolmács. A Somogyi-könyvtár pr-osa Andóczi Balogh Éva is alaposan átgyúrta a szegedi előadását. A lényeg itt is a jó gyakorlatok bemutatása volt. Kiemelt néhány fontos kapcsolatot, s számtalan másikat is megemlített. Előadását rengeteg képpel illusztrálta, amik remélem kedvet hoztak a hallgatókban, s megismerik jobban a könyvtárunk kapcsolati rendszerét. A házigazdánk maga is beszámolhatott volna az igen jó több évtizedes kapcsolatról. Az biztos, hogy az előadás után senki sem gondolja úgy, hogy nincs szüksége partnerre.

A szakmai nap zárásaként Hela Čičko mutatta be „nyitott könyvtárát”, a Zágrábi Városi Könyvtárat. Különös partnerkapcsolatokról számolt be. Előadása fókuszában a hátrányos helyzetűekkel való törődés és kapcsolat állt. Szó esett látássérültekről, hallássérültekről, mozgássérültekről. Az ő speciális ellátásukat, a nekik szóló speciális szolgáltatásokat, programokat mutatta be, számtalan képpel illusztrálva. Lenyűgöző, hogy milyen hatalmas és fontos szociális munkát végeznek kollegáival.

A szakmai nap zárásaként a helyi megemlékezések, jutalmazások következtek. Törzsolvasók, nyugdíjba vonulók köszöntése, a legjobb helyismereti könyv szerzőjének megjutalmazása, protokolláris események.

Összességében nagyon szép és hasznos napunk volt. Számomra nagy élmény volt látni a könyvtárat (javaslom, hogy vegyék fel a „hivatalos” programok közé), s nagyon jó volt látni, hogy miként reagálnak a szerbiai és horvátországi kollegák a kor kihívásaira. Egy apró szeletet láthattunk a munkájukból.

Köszönjük, hogy ott lehettünk!

Végül néhány kép:


 

 

KSZR hírek – egy kis frissítés Magyarcsanádon

Van ahol csak kis lépésekben tudunk haladni. De igyekszünk mindenhol szebb és megfelelőbb körülményeket biztosítani a könyvtári munkához. Így Magyarcsanádon is a helyi igényeknek és lehetőségeknek megfelelően tudtunk egy picit szépíteni. Ahogy a helyi kollegina fogalmazott:

„A Somogyi-könyvtárnak köszönhetően megszépült a magyarcsanádi könyvtár. Hasznos bútorokkal és fontos kiegészítőkkel lett színesebb a két könyvtárszoba. Kaptunk egy modern sarok számítógépasztalt, mellé egy irodai forgószéket és egy asztali lámpát. Továbbá egy színes nyomtatót és egy digitális fényképezőgépet. Az elhasználódott székeket 20 db új párnás székre cseréltük. Jó szolgálatot fog tenni a lamináló gép és a pendrive is.”

Mindez képben elbeszélve:

Könyvtárak partnerkapcsolatai – regionális konferencia

2013. szeptemberi továbbképzésünknek ismét egy különleges keretet adtunk. Az NKA támogatásának köszönhetően a tavalyi évhez hasonlóan regionális konferenciát szerveztünk. Célközönségünk így ismét nem csak a megye könyvtárosai voltak, de távolabbról is vártunk érdeklődőket, előadókat.

Már a pályázat írásakor vitákat folytattunk, hogy mi legyen a központi téma. Hosszas beszélgetések, és egy néhány évvel korábbi igényfelmérésünk alapján témaként a partnerkapcsolatokat jelöltük meg.

Napjaink társadalmi/gazdasági változásai még inkább előtérbe helyezik, nyilvánvalóbbá teszik, hogy a könyvtáraknak tudatosan kell kialakítaniuk kapcsolati rendszereiket.

Ehhez a tudatos kialakításhoz, tudatos tervezéshez próbáltunk segítséget nyújtani előadásainkkal. Igyekeztünk úgy összeállítani a tematikát, hogy mindenkihez tudjunk szólni. Arra kértünk előadóinkat, hogy gyakorlati tanácsokkal, saját tapasztalataikra építkezve mutassák be az adott témát.

 Első előadónk a Könyvtári Intézet igazgatónője, Bánkeszi Katalin volt. Ő áttekintő képet igyekezett festeni a könyvtárak partnerkapcsolatairól, annak fontosságáról, összességében a rendszerről, a könyvtárak lehetséges és szükséges partnereiről. Alapvető fogalmakat tisztázott, s bízom benne, hogy ezek alapján minden hallgató megpróbálta elhelyezni saját könyvtárát a könyvtári rendszerben.

A következő előadással már szűkítettük a kört. Előadónk, Fodor Péter a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója elsősorban saját intézményének kapcsolati hálóján keresztül mutatta be a fenntartóval, mint egyik legfőbb partnerrel való viszonyt. Főigazgató úr kicsit messziről indította előadását, de egész előadásának összefoglaló lényege, az általa is többször hangoztatott fő mondanivaló: paradigmaváltásra van szükség minden területen!

Sajnos törvényszerűség, hogy egy-egy kapcsolat kialakításában, meghatározó szerepet játszik a felek személyisége. S ezt a tudást nem lehet átadni. Ötleteket elleshettünk, praktikákat talán megtanulhatunk, de személyiségünk befolyásol. Amit mindenképpen szükséges megjegyezni és megtanulni az előadásból a már említette paradigmaváltás szükségességének felismerése és alkalmazása, valamint a partnerkapcsolatokat tekintve a legfőbb útmutató, ne felejtsük el: egyenlő felek vagyunk a fenntartóval szemben is.

Czupi Gyula, a nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár igazgatója már a befogadó özönséghez egy kissé közelebb álló, kisvárosi könyvtár gyakorlatát mutatta be igen élvezetes stílusban. Előadása sok mindenben reflektált Fodor Péterre, alátámasztotta az ott elhangzottakat. Egy későbbi előadásra is, azonban ezt még az előadó sem tudhatta. Ő is kiemelte a paradigmaváltás szükségességét – bár ezek alapján már én úgy gondolom, hogy ez a folyamat legalábbis elindult a hazai könyvtári társadalomban –, valamint leghangsúlyosabbnak ő is az egyenlőséget, a partner fontosságát emelte ki.

Középpontba, legfontosabb partnerként a könyvtárhasználót helyezte. Sőt, hangsúlyozta, hogy nem is az a – országos átlagban is – közel 20 % a legfontosabb partner, hanem a maradék 80 %, aki lehetséges használó! Legfontosabb partnereink ők. Könnyen elfogadható és magunkévá tehető véleménye: a könyvtár középület, a cél az, hogy a „köz” élje benne az életét. Az élvezetes, sok példával illusztrált előadásról mindenki hazavihetett valamit, amit otthon tud hasznosítani, hogy elérje legfontosabb partnerét: a (lehetséges) könyvtárhasználót.

Az előadások sorát megtörve egy konkrétan gyakorlati jellegű fél órával nyitottuk az ebéd utáni délutánt. Győrből érkezett hozzánk Tolnai Gáborné, a dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár és Közösségi Tér osztályvezetője. Ő a digitális szolgáltatásokért felelős. Így megmutatta nekünk, hogy egy szolgáltatási szegmens mit tehet a könyvtár kapcsolataiért. Úgy gondolom a 21. században megkerülhetetlen és elengedhetetlen megismerni a közösségi médiumokat, jelen esetben az legismertebb és legtöbbünk által használt —

fb_ink

-ot. Saját tapasztalataink alapján látható, hogy egyre több könyvtár használja kommunikációs csatornaként ezt a szolgáltatást, s látható, hogy a győri könyvtár – néha ugyan vitákat is gerjesztve – de nagyszerűen használja. Ez által sok olvasót, esetleg potenciális olvasót is gyorsan és hatékonyan elérhet.

Előadónk rengeteg gyakorlati példát hozott. Saját tapasztalataikra építve nagyon hasznos tanácsokkal látta el a hallgatóságot, főképp azokat, akik már kipróbálták az eszközt. Talán többekben felkeltette a kíváncsiságot is, így hazaérve kipróbálták a hallottakat.

A győri megyei könyvtár után hazaértünk a Somogyi-könyvtárba. Elsőként a CSMKE és a Somogyi-kapcsolatáról, valamint az egyesület kapcsolati rendszeréről szóló előadást hallgathatták meg a részt vevők tőlem. Az előadás összefoglalható a címével, a CSMKE és a Somogyi-könyvtár szimbiózisa. Azonban ez olyan együttélés, ahol igazából csak az egyik fél jut komolyabb előnyökhöz.

A szakmai rész zárásaként egy nagyon összefogott, rengeteg saját tapasztalatot bemutató előadást hallgathattunk meg. Andóczi Balogh Éva, a Somogyi-könyvtár pr munkatársa mutatta be a könyvtár kapcsolati rendszerét, emelte ki a legjobb példákat. Az elmúlt években nagyon szervezetten épült ki (többek között Éva munkájának köszönhetően) a könyvtár kapcsolati hálója. Éva elsősorban a külső partnerekre fókuszálta előadását. Ahogy egyik diájának címe mondja: „… elmondunk néhány példát, ami velünk esett meg.” A példákat végignézve rögtön látható, hogy milyen szerteágazó ez a rendszer. Jól látható volt az is, hogy nem szabad elutasítanunk az elsőre látszólag a könyvtári világtól távoli partnereket sem! Hasznos tanácsokat hallhattunk arra nézve is, hogy mitől válhat egy könyvtár hasznos és jó partnerévé akár egy Vadasparknak, vagy egy közlekedési társaságnak. Érdemes végignézni a diákat, s biztos, hogy erőt és bátorságot meríthetünk belőle.

A nap zárásaként néhány Éva által is említett partnerünket kértük meg, hogy mutassák be az ő oldalukról a kapcsolatunkat. Természetesen nehéz volt választani, hogy kiket szólítunk meg. Igyekeztünk olyan példaértékű partnereket keresni, akik azt is be tudják mutatni, hogy egy kapcsolat milyen úton fejlődik. Ők a másik fél szemszögéből mutatták be, hogy hogyan fejlődik a kapcsolatunk. Az is látható volt, hogy mennyire fontos, hogy egyenrangú félként szerepeljen mindenki a viszonyban. Ahogy egyik előadónk, Gyüdi Sándor a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója fogalmazott, olyan ez, mint egy teniszmérkőzés, folyamatosan szerválunk egymásnak, s ez mindig előreviszi a kapcsolatot. Rámutatott, hogy miképp fejlődött évről évre kölcsönösen a kapcsolat.

Hasonló fejlődéstörténetet hallhattunk Kardos Lilitől is, aki az Europe Direct Szeged irodát képviselte. Velük kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy kapcsolatunk már egy EU-s pályázati anyagba is bekerült pozitív példaként.

Körmöczi Eszter a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szemszögéből mutatta be ezt az első pillantásra talán meglepő kapcsolatot. Ahogy előadásában ő is rámutatott, a Somogyi-könyvtár kapcsolati rendszerén keresztül nekik sikerült már elérni a megye több könyvtárát, s rajtuk keresztül az iparos társadalmat. Ez a virágzásnak indult kapcsolat számunkra is sok újat hozott. Ebből is látható, hogy a kapcsolatok építése egy folyamatos tanulási folyamat.

Zárásként visszatértünk a kulturális/közművelődési területre. Szegeden immáron közel 30 éve működő Közéleti Kávéház titkára, Hekáné dr. Szondi Ildikó mutatta be az egyesületet, és mutatott rá a kapcsolódási pontokra.

Összegzésként azt mondhatom, hogy sikeres napot zártunk. Az előadások egymásra reflektáltak. Sok jó példát láttunk, s bízom benne, hogy minden résztvevő hasznos tapasztalatokat szerzett.

Ami biztos, ha már a paradigmaváltás megvolt, azzal kell szembesülnünk, hogy folyamatos tanulási folyamat részesei vagyunk. De soha ne feledjük, nem vagyunk egyedül a világban, s mindig egyenlőként kezeljük partnereinket.

Végül néhány kép az eseményről:

Októberi Könyvtári Napok 2013

avagy a nagy őszi őrület a könyvtárakban…

természetesen mint a legtöbb (nagy)könyvtárban idén is számtalan program lesz a Somogyiban és a közreműködésünkkel a megyében ezen a bő héten, s egész októberben.

Aki szeretne böngészni a könyvtár programjaiban annak itt a műsorfüzet letölthető verzióban:

http://www.sk-szeged.hu/documents/10157/2ea28fcf-d3bc-46fd-b412-501f1a36fb2c

meg persze a honlapunk: www.sk-szeged.hu

Akit az összes program érdekel, annak pedig ott a kecskemétiek honlapja (le lehet szűkíteni megyére)

http://osszefogas.kjmk.hu/megye.aspx

s várunk szeretettel mindenkit programjainkon!

például mindjárt holnap a Koltai-esten!