2014. december hónap bejegyzései

Ünnepi poszt

Ilyenkor decemberben megszaporodnak az ünnepi és a visszatekintő bejegyzések. Ez is valami ilyesmi lenne.

Először egy kis visszatekintés. Bár a „hivatalos” statisztika készítés csak a jövő  él elején várható, azért néha jó egy picit megállni, s végiggondolni, milyen is volt ez az év.

Mivel ez elsősorban egy Egyesületi blog, az egyesületről kellene szólnom. Sajnos, és szinte természetes, hogy az egyéb megnövekedett és megváltozott munkák miatt az egyesületi életre kevesebb energia és idő jutott. Igyekszünk a hagyományos programokat az eddigiekhez hasonló színvonalon megszervezni.Úgy gondolom sikerült is azt néhány kiemelt és az Egyesület életében fontos eseményt megtartanunk. (Könyvtárosnap immár a 42.  http://csmke.sk-szeged.hu/2014/07/42-csongrad-megyei-konyvtarosnap/ ; továbbképzések, tanulmányi kirándulás)

Mint minden év végén, ilyenkor kezd fogadkozni az ember, hogy jövőre másképp lesz, több időt és energiát szentelünk az Egyesületnek. Aztán majd kiderül. Azt biztosan ígérem, hogy ezeket a nagyon fontos programokat a következő évben is megszervezzük. (Bár az is biztos, hogy anyagi forrásunk nem lesz sajnos több.)

Mint már írtam, ez egy Egyesületi blog, azonban természetéből fakadóan sokat foglalkozik „anyaintézményünkkel”, a Somogyi-könyvtárral is.  Természetesen az évi több mint ezer (1000) rendezvény közül csak néhányról tudunk említést tenni. Nem mindig a legfontosabbakról, a legérdekessebbekről, ez inkább random válogatás. Természetesen számtalan más forrásból is van rengeteg információ ezekről (ld. pl http://csmke.sk-szeged.hu/2014/10/oktoberi-konyvtari-napok-2014/).

A megyei könyvtárosi események követésére szívből tudom ajánlani a Somogyi-könyvtár KSZR rendszeréhez létrehozott blogot: http://kszr.sk-szeged.hu.

A napi események követésére az elmúlt időben inkább a facebook csoportokat tudom ajánlani. Érdemes követni akár a személyes oldalainkat, akár a nemrégiben létrehozott Csongrád Megyei Könyvtárosok: https://www.facebook.com/groups/717844561585138/?fref=ts valamint a Csongrád Megyei KSZResek: https://www.facebook.com/groups/1470077983229853/?fref=ts

Mindenezek mellett tisztelettel megköszönöm a néhány követőnk, olvasónk megtisztelő figyelmét, bízom benne, hogy jövőre még többen leszünk.

Egyben ezzel a poszttal szeretnék

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánni minden könyvtárosnak, olvasónak, könyvszeretőnek, s mindenkinek.

Oros Sándor

karacsonyi2014_kulso

karacsonyi2014_sk_a6

Megyei továbbképzés, avagy a nyelvúthenger esete a skandinávokkal

Idei utolsó megyei továbbképzésünkre két – látszólag – egymástól független előadót hívtunk meg.  Mivel – a megszokottal ellentétesen most – nem volt túlzsúfolt a program, mind a két előadónak bő egy óra állt rendelkezésére, hogy az olvasásról, az olvasmányokról beszéljen.

Elsőként Lackfi János, József Attila-díjas költő, író  tartott egy hosszabb előadást a kreatív versírásról. Legalábbis a cím szerint. Azonban ennél sokkal többről volt szó az előadásában. A nyelvről, a nyelvi játékról, a nyelvi leleményről. A nyelvről mint organikus egészről, a mindennapok alakítójáról.  Megtudhattuk, hogy az elvakult nyelvőrök akár az úthenger elé is feküdhetnének, hiszen vagy kikerüli vagy nem. Ahogy a nyelv is. Ha változni akar, változni fog. Előadónk nem véletlen „sztár” szerző most. Nagyon jó előadó, jó humorral, nagy tudással, tapasztalattal és zseniális nyelvérzékkel. Így nem csoda, hogy gyorsan eltelt a másfél óra.

A délelőtt folyamán egy nagyon picit bepillanthattunk a boszorkánykonyhába. Láthattuk, hogy mennyi buktató van az alkotásban. Mennyi töprengés. és mennyi tudomány, amit meg kell tanulni. Mert ez is egy szakma, amit tanulni kell. Nagyon sokat tanulni, és nagyon sokat gyakorolni.

Bátrabbak az előadás végére verset is írhattak. Ha valaki hozzájárul, publikálom!

A szünet után egy éles váltással következő előadónk, Péterfi Rita, az olvasásfejlesztés hazai és nemzetközi tapasztalatairól beszélt a kitartó hallgatóságnak.

Rita, a szentendrei Pest Megyei Könyvtár osztályvezetője, olvasásszociológus, kutató, oktató. Hosszú évek óta foglalkozik az olvasásfejlesztéssel, illetve a társterületekkel. Előadásának kulcspontjában az olvasás állt ugyan, de láthattuk, hallhattuk, hogy az élet szinte minden területével milyen szoros összefüggésben áll az olvasás.

Az áttekintő előadásban hallhattunk a skandináv gyakorlatokról, egy picit bepillanthattunk a „finn csodába”, hogy milyen módon jutott el erre a szintre a finn oktatás. S már itt tapasztalhattuk, hogy a konkrét olvasás önmagában nem meghatározó, de minden más tudományággal együtt igen. Itt lehet visszacsatolni Lackfi Jánosra, hogy jól írni csak az tud, aki jól és sokat olvas.

Egymástól elválaszthatatlan.

Rita előadása inkább nagyívű volt, most viszonylag kevesebb konkrét gyakorlatot tudott bemutatni, de így is nagyon gyorsan elrepült a délelőtt.

A visszajelzések alapján mind a két előadás hasznos és fontos volt a résztvevők számára. S ha ez így van, akkor elégedettek lehetünk.

Mivel egyik előadó sem használt diákat, így csak a jelenlévők profitálhattak a hallottakból. Ebből meg az következik, hogy el kell jönni! Legközelebb már csak 2015-ben lesz erre lehetőség, de nagyon sok szeretettel várunk mindenkit akkor is!

Végezetül néhány kép a beszámolóhoz: