A Somogyi-könyvtár központi épülete – mint minden évben – július első két hetében zárva tart. 2015-ben június 29-től július 12-ig töltjük jól megérdemelt pihenőnket az ország-világ különböző pontjain. Július 13-tól ismét állunk mindenki rendelkezésére. A könyvtárközi kölcsönzés ezen időszak alatt is folyamatos. Kollegáink várják a kéréseket!
S bár az időjárás a nyaralókhoz nem kegyes, azért egy kis nyári hangulat a városban maradóknak!
Hosszas szervező munka után a Somogyi-könyvtár akkreditációja megtörtént, zöld utat kaptunk. Így ismét indulhat a segédkönyvtáros képzés Szegeden is.
Az érintett kollegákat Magdi már igyekezett személyesen is megszólítani, de érdemes odafigyelni a 39/2013 EMMI rendeletre, melynek értelmében „5. §. gb pontja alapján az 1500-2500 fő közötti lakosságszámú kistelepülésen középfokú szakirányú végzettséggel dolgozhat a könyvtáros”, szóval érdemes ránézni a pontosan.
A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár felnőttképzési nyilvántartási száma E-001243/2015, nyilvántartásba vétel időpontja: 2015. május 28.; segédkönyvtáros képzés nyilvántartásba vételi száma: E-001243/2015/A001) OKJ-s (azonosító száma: 52 322 01 )
450 órás (350 kontakt óra + 100 óra könyvtári gyakorlat) segédkönyvtáros képzést hirdet 2015. augusztus 31.-től 2016. április 29.-ig.
A segédkönyvtáros képzés szakmai és vizsgakövetelményeit a 37/2013 (V. 28.) EMMI rendelet az emberi erőforrások minisztere ágazatába tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló rendelet tartalmazza.
A képzést hétfői és pénteki napokon 9 órától 14 óráig tartjuk.
A tanfolyammal megszerezhető szakképesítés szintje: felső középfokú
A képzés három modulból áll: A könyvtári rendszer működése, Könyvtári gyűjteményszervezés és állományfeltárás, Könyvtári olvasószolgálat és tájékoztatás
(A könyvtáros asszisztens szakképesítéssel és a könyvtári asszisztens rész-szakképesítéssel rendelkezők a képzési program egyes témaköreinek óralátogatásai alól felmentést kaphatnak, de modulzáróvizsgát nekik is teljesíteni kell, melynek időpontjai az egyes modulok utolsó képzési napjai lesznek. Ugyanis szakmai záróvizsgára való jelentkezés előfeltétele a sikeres modulzáró vizsgák megléte. Könyvtári munkakörben dolgozók felmentést kaphatnak a szakmai gyakorlat elvégzése alól.)
A tanfolyam díja: 160 000,- + vizsgadíj. A tanfolyam díját két részletben, a képzés féléveinek elején számlázzuk. A képzés díja nem tartalmazza a vizsgadíjat (annak kiszámítása a képzést lezáró szakmai vizsga naptári évében hatályos jogszabályok szerint történik).
A jelentkezés feltétele: érettségi bizonyítvány
Jelentkezési határidő: 2015. augusztus 15.
A tanfolyamot legalább 10 fő jelentkezésével tudjuk elindítani!
A tanfolyam helyszíne: Somogyi-könyvtár 6720 Szeged, Dóm tér 1-4.
Felhívom az 1500-2500 fő lakosú településeken dolgozó kollégák figyelmét, a 39/2013 (V.31) EMMI rendelete a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer működéséről c. jogszabályra, melynek ” 5. §. gb pontja alapján az 1500-2500 fő közötti lakosságszámú kistelepülésen középfokú szakirányú végzettséggel dolgozhat a könyvtáros”. Vagyis akinek nincs meg a szakmai végzettsége, az legyen szíves egyeztetni a fenntartójával a tanfolyam elvégzésével kapcsolatosan.
További információ: Bajusz Jánosné 62/425-525, e-mail: bajusz.janosne@sk-szeged.hu
Bajusz Jánosné
tanfolyamszervező
Somogyi-könyvtár
6720 Szeged
Dóm tér 1-4.
Mint az már a felhívásban olvasható volt a 43. Csongrád Megyei Könyvtárosnapot 2015-ben Ruzsán tartottuk. Aki bátor volt és játszott velünk, már sokat tudhat a településről. Aki eljött, szintén sokat láthatott, tapasztalhatott. Aki nem volt ott, végigolvasva ezt a beszámolót egy picit talán belepillanthat egy alföldi kistelepülés mindennapjaiba is.
A találkozó felépítése hagyományos volt. A reggeli találkozás, kávézás a könyvtárban a szokásos jó hangulatban telt, a viszontlátás öröme és reménye sokak szerint a nap egyik fénypontja mindig.
A érkezés percei, a beszélgetés és reggeli kávézás/pogácsázás után a nagyteremben gyülekeztünk, hogy elkezdjük a nap szakmai részét.
A szakmai részt megelőzően hagyományosan a vendéglátó települést és könyvtárat bemutató előadásokat hallgathatunk. Mindig megtiszteltetés, ha a község vezetése köszönt bennünket. Idén Sánta Gizella, Polgármester Asszony köszöntötte az egybegyűlt könyvtárosokat, valamint vendégeinket, munkatársakat.
„Többet el lehet mondani képekben, mint szavakban”
Sok képpel gazdagon illusztrált köszöntőjében, mely egyben a település bemutatása is volt. Szavaival Polgármester Asszony egyben felvezette a nap témáját is. A találkozó központi témája idén a helyi értékek keresése, feltárása volt. A rövid bemutatóban láthattuk azokat a nap mint nap látott, ám gyakran fel nem ismert értéket, melyek meghatározzák egy egy közösség kultúráját, milyenségét. Felvillantak szép képek a természeti szépségekről, az épített kulturális környezetről, a kulturális életről. Láthattuk egy kistelepülés fejlődési ívét, minden értelemben vett gazdagodását, épülését. A nyüzsgő társadalmi életet, a falu értékeit.
A köszöntő szavak után szűkítve a kört Vörös Tiborné Marika a Móra Ferenc Művelődési Ház és Könyvtár munkatársa mutatta be a „művház” történetét, mindennapjait. A több mint száz diából álló képes beszámoló felvillantotta az 1960-as évek Ruzsáját, de láthattuk, hogy napjainkban is milyen nyüzsgő kulturális életet él ez a homokháti település.
Császár Ágota, könyvtáros kollegina pedig egy egészen különleges saját készítésű videóval mutatta be az ő mindennapjait, a könyvtárosság szépségeit, buktatóit, az öröm pillanatait:
Szintén egy videón keresztül nyertünk bepillantást az elmúlt évek egyik legnagyobb ruzsai projektjébe, egy 34 milliós EU-s pályázat munkáiba.
Goti előadása és videói után tovább ismerkedtünk a helyi értékekkel, a Csűrdöngölő táncegyüttes rövid bemutatóját tekinthettük meg.
Ő is vegyítette a módszereket. Hol vetített, hol diasort használt, hol inkább a szóbeli előadásra összpontosított. Előadásának címe a Helyi értékek szerepe a közösségek életében volt, lényegét pedig a cím sugallja is. Hallhattunk napi munkájukról, Csongrád megye értékeiről, a helyi értékekről, a hungarikumokról, a jogszabályi háttérről. Találkozhattunk olyan helyszínekkel, tárgyakkal, amelyek mindenki számára ismertek, azonban különlegességük nem ismert.
Az előadás során megismertük a jogszabályokat, a módszert, az értéktárba kerülés lehetőségeit, az értéktár bizottságok munkáját.
Az általános ismeretek után azt vizsgáltuk meg, hogy vajon milyen szerepe lehet a könyvtáraknak és a könyvtárosoknak a helyi értékek feltárásában. Ez természetesen településenként változó, elsősorban kistelepüléseken lehet igazán fontos. De mint Kukkonka Judittól, a Somogyi-könyvtár munkatársától megtudtuk, egy megyei könyvtár is sokat tehet a helyi és megyei értékek feltárásáért, megőrzéséért. A gyakorlatias előadás több helyen reflektált Székely Anna előadására, de minden esetben igyekezett a konkrét feladatokat is mellérendelni.
Miután megtudtuk, hogy mit tehet a „nagytestvér” – hálátlan módon már jóval dél után, közvetlen az ebéd előtt – egyszem férfi előadónk következett, a bordányi IKSZT vezetője, Börcsök Roland. Ő a helyi értéktár bizottság (nagyon aktív) tagja. A megyében Bordány kiemelkedő munkát végez a helyi értékek feltárásában, gyűjtésében, regisztrációjában.
Prezentációjában összefoglalta a jelenleg az értéktárban szereplő helyi értékeket, azok ismérveit, valamint egy pici betekintést nyerhettünk a bizottság munkájába, céljaiba.
Roland már a modern kor gyermeke és egy igazi magyar terméket használva, előadását perzivel készítette el:
Roland előadásának végén már nehezen bírt magával a hallgatóság a rövid kis időközi szünet nem volt elég a felfrissülésre, baráti csevejre, mindenki vágyott vissza már a friss levegőre és várta az igen ízletes ebédet.
Előtte azonban még volt egy kis dolgunk. A sok érdekes, ám szellemileg fárasztó előadás és a testi élvezetek mellett mindenkinek szüksége van egy kis játékra is. A homo ludens játszani és nyerni szeret. A fentebb már említett totó eredményhirdetése, valamint a szerencsés nyertesek kisorsolása még az ebéd előtt lezajlott. Bár sokan nem hiszek, de nem volt bunda, hogy a nyeremények jelentős részét az Egyetemi Könyvtár (a helyes és teljes nevet leírók között jövőre szintén nyereményeket sorsolunk) munkatársai vihették haza. A nyereményeket, az egyedi könyvjelzőket Vetró Klára, ruzsai képviselő asszony ajánlotta fel.
Aki nem akarta kitölteni a totót, inkább a névtelenségbe burkolózva szeretett volna nyerni annak is adtuk lehetőséget. Már az elmúlt évben indítottunk jeligés pályázatot értékes nyereményekért. Idén a kollégák emlékezetében kívántunk kutakodni, és megismerni legkedvesebb olvasóikat. Sajnos ebben az évben csak egyetlen pályamű érkezett be. Most már felfedhető a pályázó kiléte, dr. Marton János nyugalmazott könyvtárigazgató villantotta fel emlékeit a régmúltból. Mivel más pályázó nem volt, igazgató úr lemondott a nyereményéről, amit ez úton is szeretnék megköszönni.
Mivel már kellően elcsigázott és éhes volt az összegyűlt könyvtárosok zöme, nem kívántuk tovább várakoztatni az ízlelő bimbókat, a helyi szervezők igen gyorsan tálalták az ízletes ebédet.
Na jó, volt vegetáriánus menü is, de arról sajnos nincs fotóm. Hogy ne csak a kulináris élvezeteknek hódoljunk, és megismerhessük a helyi értékeket is az ebédhez a Ruzsai Citerazenekar szolgáltatta az aláfestő zenét.
Íme egy korábbi fellépésük:
Végül egy rövid képes összefoglaló (ez még remélem bővül)
Köszönettel a vendéglátóknak.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom