„A nagy nemzetek emelik az ő fiaikat;
a kis népeket fiaiknak kell emelniök.”
/Apáthy István/
A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtára tisztelettel meghívja Önt 2011. november 30-án 14 órára a József Attila Tanulmányi és Információs Központ átriumában megrendezésre kerülő ÉVFORDULÓS EMLÉKCSARNOK című kiállítás megnyitójára.
Megemlékezésünket Egyetemünk egykori professzorainak tiszteletére rendezzük:
„Alvó szegek a jéghideg homokban.
Plakátmagányban ázó éjjelek.
Égve hagytad a folyosón a villanyt.
Ma ontják véremet.”
/Pilinszky János: Négysoros/
A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtára tisztelettel meghívja Önt 2011. november 23-án 15 óra 30 perckor a József Attila Tanulmányi és Információs Központ átriumában megrendezésre kerülő
BALLA DEMETER KOSSUTH-DÍJAS FOTOGRÁFUS BALLA 80
című kiállításának megnyitójára
Megnyitó beszédet mond: Bächer Iván író és Kincses Károly fotómuzeológus.
2011. november 11-én, az Egyetem Napján tartott ünnepi szenátusi ülésen az Egyetem rektora bejelentette, hogy e naptól a Szenátus egyhangú határozatának értelmében az Egyetemi Könyvtár neve megváltozik. „A Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár nevet viselő egyetemi intézmény neve SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM KLEBELSBERG KUNO KÖNYVTÁRA -ra változik. Rövid változatában a névhasználat ugyanezen időponttól kezdve: SZTE KLEBELSBERG KÖNYVTÁR.”
Lassan immár valóban hagyomány lesz, s igyekszünk, hogy azzá váljon. Sok szeretettel várunk mindenkit (képregényrajongót, fanyalgót egyaránt) idén is a Somogyiba egy különleges hangulatú rendezvényünkre, ahogy egy újságíró hölgy fogalmazott: „komoly szakmai rendezvény és szórakoztató fesztivál együtt”. S ebben minden benne van.
Az idei fesztivált megelőzi egy szakmai konferencia is, az SZTE JGYPK Felnőttképzési Intézet, valamint a Somogyi-könyvtár szervezésében.
Mind a két napra ingyenes és előzetes regisztráció nélküli a részvétel, úgyhogy nagyon várunk mindenkit!
Minden információ, a teljes program, kiegészítő linkek, gyűjtemények, infók az alkotókról, infók a résztvevőkről a Somogyi honlapján, valamint a facebook oldalon.
Ismét egy évfordulót ünnepeltünk az elmúlt héten. Az 1950-es, 1960-as évek közigazgatási átszervezésének, és kultúrpolitikájának köszönhetően bő fél évszázaddal ezelőtt kialakult a mai közművelődési könyvtári hálózat.
Az üllési Déryné Kulturális Központ Könyvtára a közelmúltban volt 50 éves. Erre emlékezve gyűltek össze az üllési idősek s fiatalok a tavaly felújított művelődési házban.
Szép ünnepség volt, polgármesteri köszöntővel, visszatekintéssel, könyvtárlátogatók, törzsolvasók köszöntésével. Mindig jól eső érzés látni, hogy milyen sokan használnak még egy-egy könyvtárat, idősek és fiatalok egyaránt. Jó, ha azt látjuk, hogy a település vezetői támogatják és elismerik a kollegákat, ha a – néha kényszerűségből egy intézménybe került – népművelőkkel szoros és jó az együttműködés.
A könyvtár történetéről sokkal többet elmond a helyi kollegina, Meszesné Volkovics Szilvia kitűnő összefoglalója.
Az ünnepségről pedig a művházas kollega fotói (s csak remélni merem, hogy az általuk összeállított film felkerül a youtube-ra, így csak a jelenlévők élvezhették, csatolni nem tudom):
Az elmúlt héten tartotta a CSMKE Iskolaikönyvtárosok Szekciója az őszi szakmai napját. A könyvtárostanárok idén Algyőn, az idén átadott, Fehér Ignácról elnevezett, új iskolában találkoztak. A nagyon jó hangulatú találkozó különlegesen jól sikerült.
Koczka Ágnes könyvtáros saját készítésű süteményekkel kényeztetett bennünket, Iván Zsuzsanna igazgatónő pedig bemutatta a gyönyörű, modern iskolát, majd szinte az egész további programot a körünkben töltötte.
Érkezésünkkor az iskolai tanulói köszöntöttek bennünket, s mutatták meg a könyvtárat. A baráti csevelyek után igazgató asszony köszöntött bennünket, majd vezetett végig a még újszagú iskolalában. A nyáron költöztek be a több mint másfél milliárd forintból felépített modern épületbe.
Különleges épület, ötletes megoldásokkal. A mintegy 350 diáknak helyt adó ökoiskola igyekszik megfelelni ennek a címének. Mint új építésű közintézmény, nagy hangsúlyt fektet az esélyegyenlőségre, így például minden tanteremben indukciós hurok működik, de ugyanígy minden felirat Braille írással is „olvasható”.
Mindenkinek kellemes élmény volt, egy új építésű, szép iskolában járni. Még nekem is, bár nem bírom levetkőzni iskola-fóbiámat. Ahogy egy néhány pillantást vethettünk az egész létesítményre, azt láttuk, hogy mind a diákok, mind a tanárok jól érzik magukat, így eredményesen dolgozhatnak.
A könyvtáron még egy picit látszódik a költözés, de a kolleginát látva, már most egyértelmű, hogy a diákok nagyon kedvelik az új, megszépült könyvtárat.
Az iskola megtekintése után Fülöp Andris és Cs. Bogyó Kata beszámolt egy-egy TIOP és TÁMOP projektükről, eredményeikről, jómagam a Somogyi iskolákat is érintő TÁMOP-járól, valamint az MKE-t (és így a CSMKE-t is) érintő gazdasági/politikai változásokról, illetve az egyesület 2011-es munkájáról beszéltem. (de ez már egy másik poszt)
Ezek után már csak egy kis kötetlen beszélgetés következett, aztán elbúcsúztunk egymástól.
Régen voltunk ilyen sokan, nagy öröm volt ez számunkra. Bízom benne, hogy tavasszal ismét egy ilyen sikeres szakmai nap elé nézünk!
Köszönet a vendéglátóinknak, valamint a szervezőnek!
Az IFLA 78. Kongresszusát és konferenciáját 2012. augusztus 11-17.
között rendezik meg Helsinkiben. A konferencia jelmondata: Libraies now!
Inspiring, Surprising, Empowering.
A Publika Magyar Könyvtári Kör támogatni szeretné a hazai könyvtári
eredmények megjelenését a konferencián, ezért pályázatot hirdet a
részvételi díj elnyerésére.
Bővebb információ az alábbi linken található dokumentumban:
http://ki.oszk.hu/publika/doks/palyazati_felhivas_IFLA.pdf
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom