Emlékülés Tatán

Tisztelt Kollégák!

Örömmel továbbítom a következő figyelemre méltó programot.

1969-ben a Magyar Könyvtárosok Egyesületének első vándorgyűlését Tatán rendezték. Ennek alkalmából „Emlékülés az MKE I. Vándorgyűlésének évfordulóján” címmel tisztelettel és szeretettel hív és vár mindenkit a tatai Móricz Zsigmond Városi Könyvtár 2009. június 19-én pénteken, 10.00 órai kezdettel.

Jelentkezési határidő: 2009.június 5.

Program:

10.00 Köszöntő (Tata Város Önkormányzata)
10.15 „Ment-é a könyvek által a világ elébb?” : versösszeállítás – Petrozsényi Eszter (könyvtáros, Móricz Zsigmond Városi Könyvtár, Tata)
10.30 „Ment-é a világ előbbre a vándorgyűlések által?” – Papp István a FSZEK volt főigazgató-helyettese; az MKE volt főtitkára
11.00 A jelen könyvtárszakma feladatai, kihívásai, reményei – Bakos Klára (igazgató, Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Központi Könyvtár; az MKE elnöke)
11.40 Fórum
12.00 Kávészünet, büféebéd
12.40 Az első vándorgyűlés és a tatai könyvtár – Márkusné Sinkó Ildikó (könyvtárigazgató, Móricz Zsigmond Városi Könyvtár, Tata)
13.00 Az MKE Komárom-Esztergom Megyei Szervezetének elmúlt 40 éve – Kissné Anda Klára (József Attila Megyei Könyvtár, az MKE KEM Szervezetének titkára)
13.40 Emléktábla-avatás az 1969-es vándorgyűlés tiszteletére – Bakos Klára (igazgató, Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Központi Könyvtár; az MKE elnöke)
14.00 Városnézés a Dotto kisvonattal
15.00-16.00 Útravaló : kötetlen beszélgetés

A rendezvény részvételi díja 1000,-Ft, melyet az MKE-tagok számára az MKE Komárom-Esztergom Megyei Szervezete átvállal.

Szeretettel várunk minden kollégát és érdeklődőt!

Kissné Anda Klára
MKE KEM titkár
József Attila Megyei Könyvtár
2800 Tatabánya, _Fő tér 2.
Tel.: 34/513-677, 513-670

Forrás: Katalist

Tavaly 44,5 millió könyvet vett a 10 millió magyar

No comment. Mindenki döntse el, hogy jó vagy rossz hír ez:

Nem esett vissza a korábbi évhez képest 2008-ban a könyvforgalom Magyarországon, azonban a piacon történt átrendeződés. A közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek már jobban fogytak az ismeretterjesztő kiadványoknál, visszaszorultak a szakkönyvek, viszont előretörtek a gyermekkönyvek.

A cikk folytatódik az index.hu-n.

Fővárosi könyvtárostanárok Szegeden

2009. május 15-én a CSMKE Iskolai Könyvtáros Szekciója meghívására Hock Zsuzsanna vezetésével a Fővárosi  Könyvtárostanárok Műhelyének tagjai érkeztek tanulmányútra Szegedre.  Vendégeinket a SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskolája könyvtárában fogadtuk, ahonnan a könyvtárral való ismerkedés után – városnézés közepette – átsétáltunk a Somogyi Könyvtárba. Itt Palánkainé Sebők Zsuzsanna igazgatónő és Oros Sándor, a CSMKE elnöke fogadott bennünket, majd Sándor vezetésével végigjártuk a könyvtárat. Ezt követően folytattuk a városnézést Papp Éva kolléganőnk idegenvezetésével, majd a napot vendégeink a Roosevelt téri Halászcsárdában zárták.

Nagy örömmel olvastuk a KTE blogján, valamint a Mérei Intézet honlapján fővárosi kolléganőink, Hock Zsuzsanna és Gruber Éva beszámolóit, melyek szerint jól érezték magukat városunkban. Kedves invitálásukra ősszel a CSMKE Iskolai Könyvtáros Szekciója látogat Budapestre.

Cs. Bogyó Katalin
szekcióvezető

Kiegészítésként pedig innen tölthető le Hock Zsuzsa szubjektív élménybeszámolója.

Valamint néhány fotó is megtekinthető a fényképalbumunkban.

Gyermekkönyvtár változó világunkban

Kedves Gyermekkönyvtárosok!

Július 11-én, a debreceni Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ és a MKE Gyermekkönyvtáros Szekciója közös szervezésében országos gyermekkönyvtáros konferenciát rendezünk.

Téma:  Gyermekkönyvtár változó világunkban

Szeretettel hívunk, várunk!

Regisztrációt kérünk erre az e-mail címre:  gykszekcio@gmail.com

Üdv: Budavári Klára
MKE Gyermekkönyvtáros Szekció elnöke
A konferencia programterve:

9.00-9.30 Ünnepélyes megnyitó: A megnyitót tartja: Dr. Cs. Tóth János, a Méliusz Központ igazgatója

Előadások:

9.30 „Egy sikeres diákprogram a könyvtárban”. Előadó: Czeglédi Erika könyvtárvezető. Új Élet Parki Könyvtár, Debrecen

9.50 Tizenkét hónap az erdőn – szlovák népmese. A bemutató foglalkozást tartja: Harangozó Nóra. Méliusz Központ, Debrecen

10.10 „A mese útja Magyarországon”- című országos olvasásnépszerűsítő projekt megvalósításának tapasztalatai, további programok /2009.április -2010. április/ Előadó: Békés Pál, IBBY elnöke vagy Kiss Katalin, IBBY főtitkára

10.30 „Hidd el, jó úton jársz, ha a könyv az egyik legjobb cimborád!” Bemutatkozik a dunaújvárosi és a nyíregyházi Cimbora klub. Előadók: Törökné Antal Mária klubvezető – József Attila Városi Könyvtár, Dunaújváros és Ignácz Lászlóné klubvezető – Móricz Zsigmond Városi és Megyei Könyvtár, Nyíregyháza

10.50-11.10 Kávészünet

Interaktív gyermekkönyvtár:

11.10 Webkettő, blog a gyermekkönyvtárakban. Előadó: Paszternák Ádám, Országos Idegennyelvű Könyvtár tájékoztató könyvtárosa, FIKSZ K2 Webzine szerkesztője

11.30 Olvasásfejlesztés nem hagyományos eszközökkel. Az iskolai könyvtári blogok. Előadó: Csüllögné Bogyó Katalin, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló Iskola könyvtárostanára

11.50 10 + – Tizenévesek közös blogja a könyvtárban. Előadó: Varga Lilla, FSZEK IX.ker. Börzsöny utcai könyvtár olvasószolgálati könyvtárosa

12.10 Kerekasztal beszélgetés és eszmecsere a határon túli könyvtárosokkal /erdélyi, kárpátaljai, szlovákiai/

Konferencia zárása, szendvicsebéd

Fakultatív programok:

Szivárványos könyvtár: Ismerkedés a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ felnőtt és egyéb részlegeivel, új szolgáltatásaival.

Séta a megújult debreceni belvárosban

Forrás: Katalist

Kiállításajánló

Egy érdekes tárlatra hívnám fel a figyelmét minden szegedinek (vagy sűrűn Szegedre látogatónak).

Az IH-ban (IH rendezvényközpont, ex-Ifúsági Ház) a  Csillag börtön elítéltjeinek képzőművészeti kiállítása tekinthető meg.

A kiállítás megtekinthető május 25-ig, a belépés ingyenes!

Akinek szerencséje van, elkaphatja Angyal Imre értő tárlatvezetését is!

A képek egy része megtalálható a börtön honlapján is, az Események menüpont alatt.

Boldizsár Ildikó mesélt nekünk

Egyszer volt, hol nem volt… – mondta ki a bűvös szavakat Boldizsár Ildikó május 7-én a Somogyi Könyvtár folyóirat-olvasójában telt ház előtt a megyei továbbképzésen.

A délelőtt első részében meseelméletet tartott, „ahogy még nem hallottatok róla”. Néhány tévképzetet oszlatott el ebben a meseelméletben, úgy mint: a mese gyermekműfaj, a meséknek nincs valóságalapja, a mesében minden szép és jó, a mese az illúziók világa, a mesék vágyteljesítő történetek.
A délelőtt második részében a meseterápiáról, a mese gyógyító erejéről, illetve a mesék létrejöttéről szólt Ildikó. A meseterápiát a művészetterápiák közé sorolta, szoros rokonságban a biblioterápiával. A gyógyításban való használatuk szerint csoportosította a meséket, majd konkrét eseten keresztül mutatta be a gyakorlati alkalmazhatóságukat. Hogyan, miből lettek a mesék? – tette fel aztán a kérdést. Egyes elméletek szerint minden mese forrása India, s ezt az elméletet mind a mai napig sem cáfolni, sem igazolni nem tudták. Ildikó inkább a világon mindenütt jelen lévő meseteremtő lelkületben hisz (archaikus tudat). Az alaptémák és motívumok szinte az egész világon azonosak, úgy mint a teremtéstörténetek, a nap, a hold és a csillagokkal való kapcsolat, az állatmítoszok stb. Európában az 1840-es évektől kezdték lejegyezni a nemzeti mesekincseket, rögzíteni a népek azonos motívumait. Ez alapján 2000 típust különböztetnek meg, de természetesen minden nép bír egyedi sajátosságokkal. A magyar népmese jellemző vonása, hogy minden lélekkel bír, még a tárgyak is, illetve a élet különleges tisztelete mutatkozik meg bennük.
A mesemondók, a mesemondás szerepére, jelentőségére tért végül ki. Mesemondónak, egy közösség szellemi kincse őrzőjének születni kellett, s a mesemondók különleges helyet foglaltak el a falu életében. A mesemondás nem más, mint több százezer tudatra való rákapcsolódás. A mesemondás: önmagunkban megtett út.
A délelőtt zárásaként Ildikó még kérdésekre válaszolt.

Bízom benne, hogy e rövid beszámolóból kitetszik, hogy csakugyan új megközelítésben találkoztunk a mesével, sok új gondolattal, érzéssel gazdagodtunk ezen a délelőttön, amely gazdagodást remélhetőleg majd könyvtárhasználóink is észre fogják venni. 🙂

Gyermekkönyvtár – Történelmi játszóház (Németh László Városi Könyvtár)

Idén is folytatódik gyermekkönyvtárunk történelmi játszóháza felső tagozatos diákok részére.

Az első félév témája: 1848-49-es szabadságharc, ehhez játékos feladatlap készült, melyet egyénileg, vagy csoportban (max. 5 fő) is kitölthettek a gyerekek.

Ezen kívül a témánkhoz kapcsolódva tablót, és/vagy PowerPointos bemutatót is készíthetnek. Természetesen minden résztvevőt jutalmazunk.

A feladatlapok beadási határideje: 2009. május 8. (szombat) volt. Ezen a napon kirándultunk a szőregi csata helyszínére, ahol, Dr. Pelyach István történész kalauzolta a gyerekeket.

2009. május 16-án (szombat) játékos történelmi foglalkozáson vesznek részt a gyerekek, néhány ízelítő programunkból: jelmezkészítés, játék (online is!), feladatok megbeszélése.

A második félév témáját a gyerekek határozzák meg, amelyik történelmi korra a legtöbben szavaznak, azt dolgozzuk fel , s ehhez kapcsolódóan szervezünk előadót, kirándulást.

Gyermekkönyvtár – olvasóklub (Németh László Városi Könyvtár)

Olvasóklub címmel játékra hívjuk  Vásárhely és a térség iskolásait.  A kétfordulós játékban összesen öt regényt, vagy meseregényt kell elolvasni a gyerekeknek.

Olvasóklub
Olvasóklub

A nevezni kívánó gyerekeknek két-két regényt kell elolvasni, és a hozzá készített feladatlapot kitölteni. A könyvek – korcsoportonként a követezők:

1-2. osztály: Csukás István: Mirr-Murr, a kandúr és Bálint Ágnes: Egy egér naplója

3-4. osztály: Békés Pál: A Félőlény és DiTerlizzi, Tony: A Spiderwick krónika : 1. kötet : Manók könyve

5-6. osztály: Rowling, J. K.: Harry Potter és a Főnix rendje és Darvasi László: Trapiti avagy A nagy tökfőzelékháború

7-8. osztály: Rowling, J. K.: Harry Potter és a Félvér Herceg Verne, Jules: Várkastély a Kárpátokban

Az év második felében korosztályonként további három meseregény, illetve regény vár az Olvasóklub tagjaira. Az Olvasóklub első találkozóját május 28-án tarja a gyermekkönyvtárban, amelynek témája az ismerkedés, beszélgetés a regényről, feladatokról és megoldásokról.

Minden résztvevő apró ajándékot és Olvasóklub kártyát kap, ezeken kívül ”klubtagok” olvasói kategóriába kerül, mely kedvezményekre jogosít.: CD-ket, CD-ROM-okat is kölcsönözhet. A legjobb, legötletesebb megoldásokat könyvjutalomban részesítik.