2010. június hónap bejegyzései

Nyári nyitva tartás

Bár az időjáráson egyáltalán nem látszik (most is szakad az eső), de ma beköszöntött a csillagászati nyár.

Ezzel beköszönt a könyvtárak világában is a nyári (általában rövidített) nyitva tartás. Így lesz ez a Somogyiban is. Már hírlevelünkben is megírtuk, de azért ide másolom:

A központi könyvtár 2010.  június 28-tól július 10-ig zárva tart. Ezalatt a fiókkönyvtárak a megszokott rend szerint várják a látogatókat.
A Dóm téri épület nyári nyitva tartása 2010. július 12-től augusztus 28-ig:

Hétfő, kedd, szerda, péntek 10.00-18.00
Csütörtök 13.00-18.00
Szombat 10.00-16.00

A Fiókkönyvtárak augusztus hónapban (augusztus 2-től, augusztus 22-ig) lesznek zárva.

"Jó volt, jövőre is jövünk!" : Múzeumok éjszakája 2010

Idén a Somogyi könyvtár ismét csatlakozott a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz.

Idén is színes programkavalkád várta a hozzánk betérőket. A rossz idő ellenére (vagy tán éppen azért?, ki tudja azt…) idén is közel 1000 látogató (a házi statisztikánk szerint 932 fő, ami nem a legpontosabb adat) volt kíváncsi rá, mivel rukkol elő a Somogyi.

Bár kint dörgött, villámlott – legalábbis ezt mesélték, akik kint jártak – idebent a fülledt épületben meleg szívvel vártunk mindenkit.

Nehéz beszámolót írni résztvevőként, mert beszélni csak arról tudok, amit láttam. Talán legjellemzőbb Nyilas Péter kolléga kérdése: „Máshol is ennyien voltak? Sajnos nem tudtam megnézni, csak a tömeget láttam..”

Az biztos, hogy hál’ istennek ismét mindenki nagyon elfáradt. Hosszú nap volt, s persze az előkészületek sem egy nap alatt zajlottak. De sikeres volt, s ez kárpótol mindenkit.

A Gyermekkönyvtárban a Varázserdő varázsolta el a kicsiketnagyokat. Találkozhatott az ide betérő tündérekkel, koboldokkal. Készíthettek tündérszárnyakat, volt Manógyárunk, mesét hallgattak, óriásokat kerestek a lelkes gyerekek. Persze belépni csak a gonosz manó varázskérdését megfejtve lehetett.

Az alagsorban egész este megtekinthető volt a kiállítás, ami rejtett, munkaszobáinkban, folyosóinkon látható műalkotásokat mutatott be, természetesen bemutatva, hogy mi-mi. Az este folyamán szinte minden látogató lesétált ide (meg persze ott van a büfénk is ;-))

A földszinti kiállítótérben állandó kiállításunkat, illetve az aktuális Időutazás a Délmagyarországgal c. kiállítást nézegették a betérők, illetve az ezért érkezők egyaránt.

A fő attrakció idén is a különgyűjtemények bemutatkozása volt. Minderre a harmadik emeleten az olvasóterekben, illetve az Emlékkönyvtárban került sor.

A Vasváry-gyűjtemény Óhazából az Újvilágba című kiállítása magát a gyűjteményt mutatta be a szobába betérőknek.

Nagyon látványosra sikeredett a Divat és irodalom c. kiállítás, amit a periodikatár gondozói állítottak össze. Nem csak a nagyon látványos folyóiratokat, irodalmi újságokat emelték ki, de saját gyűjteményükkel díszítették is a kiállítást századfordulós tárgyakkal.

A Vaszy hagyaték gondozója kottákat, kéziratokat, plakátokat mutatott meg a zeneszerető közönségnek.

Ismét láthatók voltak az Eszperantó-gyűjtemény és a Gyorsírászati-gyűjtemény dokumentumai, emléktárgyai. A kollegina értő műgonddal kalauzolta az ismeretlen nyelv világába azokat is, akik már nem is igen hallhattak az eszperantó nyelvről.

A helyismeret az idén 80 éves Fogadalmi templomot (ahogy mindenki ismeri a Dómot) mutatta be a látogatóknak. Az ötlettől a megvalósulásig. Eredeti alaprajzok, pályaművek, az építéséről készített fotók, kapcsolódó személyek, a felszentelésre íródott zenemű segítette a Szeged szimbólumává vált épület megismerését. Amíg az időjárás lehetővé tette távcső segítségével közelebbről is megszemlélhették az építészeti remeket.

Mindeközben az Emlékkönyvtárba folyamatosan érkeztek az érdeklődők. Osztályvezető asszony folyamatosan mutatta be a szebbnél-szebb illusztrált köteteket, a máskor nem látható nyomdászati csodákat, könyvremekeket. Közben a látogatók megismerhették a Somogyi-könyvtár történetét, az alapító életét is.

Éjfélkor a az 1493-ban Nürnbergben megjelent, 1809 fametszettel illusztrált, ún. Schedel világkrónika bemutatásával zárult a múzeumok éjszakája a könyvtárban.

Ismét egy fárasztó, ám (úgy gondolom) sikeres napot éjszakát tudhatunk magunk mögött. S mint ahogy a címben olvasható egy lelkes résztvevő kislány mondata:

„Jövőre is jövünk!”

A rendezvényen készített a CSMKE webalbumánban láthatók.

Múzeumok éjszakája a Somogyiban

Természetesen idén sem marad ki a szegedi programok közül a Somogyi-könyvtár.

Ismét lesz minden, mi szemnek kellemes:

  • Játékos foglalkozás a Gyermekkönyvtárban
  • Nyitott különgyűjtemények
  • Bemutató előadások
  • Gyönyörű metszetek
  • Divatlapok
  • Eredeti fotók
  • Tervrajzok

Bővebben színesebben a Somogyi honlapján valamint holnap este élőben!

Szatymazon barackoztunk – 38. könyvtárosnap

2010. június 17-én egy nagyon szép napot tölthettünk Szatymazon.

Nagyon rég volt ekkora érdeklődés a megyei könyvtárosnap iránt. Minden évben 100 körüli szokott lenni a résztvevők száma, de idén elérte a 140-et a regisztrációk száma. Nagy örömmel vettük, hogy ekkora érdeklődés mutatkozott a program iránt. Ebben valószínűleg sok minden közrejátszott, de találgatni most nem kívánok. Jól esett, s örültünk 🙂

Vendéglátóink, a könyvtáros kollegina Feketéné Bárkányi Ilona és jobbkeze Bérczi Tamás, valamint a Dankó Pista Művelődési Ház és Könyvtár lelkes dolgozói kitettek magukért. Minden követ (és széket), minden kapcsolatot megmozgattak, hogy ennyi embert tudjanak fogadni, és hogy finomságokkal készülhessenek fogadtatásunkra.

Mint Icitől megtudtunk, nagyon sok segítő kezet kapott, akik az igen ízletes süteményeket elkészítették neki. A később érkezőknek már ebből a finomságból nem nagyon jutott. S én sem tudtam megkóstolni 🙁

Azonban ajándékként mindannyian hazahozhattunk egy kis szatymazi napfényt, szintén a kedves helyi lakosoknak köszönhetően. (jól van, ezt csak a végén kaptuk meg, addig mindenki megcsodálhatta az előcsarnokban.)

A regisztráció után mindenkit megérintett a megérkezés öröme, az újratalálkozás, az „igyunk egy kávét”, „dejólnézelki” élmények után egy kis csúszással megkezdtük a nap szakmai részét.

A délelőtt nyitányaként Masa Roland egy szatymazi költő, Kormányos Sándor versét mondta el, amit zongorán Bérczi Tamás kísért.

A levezetőelnöki köszöntő után hagyományosan vendéglátóink köszöntöttek, illetve ismertették meg velünk településüket. Koncentrikusan haladtunk.

Először Dékányné dr. Balogh Andrea alpolgármesterasszony mutatta be a hallgatóságnak Szatymaz rövid történetét, jelenét, s természetesen felvázolta terveiket is. Hallhattunk az Uniós fejlesztésekről, (később láthattuk is) a megszépülő tereket, középületeket. Példaértékű ez a kis (inkább közepes méretű 4600 fős) település, hiszen a gondos irányításnak, na meg a jó elhelyezkedésnek köszönhetően, a falu lélekszáma nő, új óvodát építhetnek, bölcsődei helyeket bővítenek.

Egy körrel beljebb léptünk, hiszen a következő előadást Kálmán János, a művelődési ház igazgatója tartotta. Ő röviden és nagyon élvezetesen felvázolta terveit, elképzeléseit, álmait. Ahogy hallhattuk nagyon szerencsés ember, hiszen jó csapattal dolgozik együtt, s a falu vezetősége is támogatja elképzeléseit.

Az alábbi diákon sajnos nem hallattszódik, milyen jó hangulatú, vidám előadás volt:

Kulturális_elet_szatymazon

Előadása után még közelebb léptünk szakmánkhoz. Feketené Ici második (vagy talán inkább első) otthonát mutatta be nekünk, a könyvtárát. Azok a szerencsések, akik a rövid kávészünetben, vagy még megérkezéskor megnézhették milyen kis csoda világot teremtett, csak megerősíteni tudtuk bemutatóját, akik pedig még nem látták, még ebéd előtt bekéredzkedtek a képek hatására.
istenhozott_szatymazon

A rövid kulturális kalandozások után elkezdődött a tulajdonképpeni szakmai nap, amely a hangzatos:
Operáció : Az Európai Uniós Operatív Programok szerepe a Csongrád megyei könyvtárak megújításában címet viselte.
Tulajdonképpen a megye nyertes (könyvtári) TIOP pályázatait mutattatták be a konzorciumvezetők.
Először a „nagyok”:

Előadásaikból kiderült, hogy bár hatalmas lehetőség a könyvtáraknak ez (és a kapcsolódó TÁMOP) pályázat, de a lehetőséggel igen nehéz és küzdelmes élni. Hatalmas munka, rengeteg adminisztráció. Minden előadón érezhető volt a feszültségekkel teli, fárasztó munka. Kissé kevésbé érződött az öröm, bár abban egyetértettek, hogy a végeredmény megéri a fáradtságot. Reméljük mindannyian megérjük, és meglátjuk. Az előadók hatalmas számokkal dobálóztak, amiket a könyvtáros fül már-már meg sem képes érteni.

A  közbe iktatott kávé (s persze mosdó) szünet után két kisebb konzorcium mutathatta be eredményeiket, reményeiket.
Először Koszó Aranka, a Deszki Művelődési Ház és Könyvtár vezetője számolt be terveikről, az eddig elvégzett munkáról, a reményekről. Tőle hallhattuk azt, hogy kistelepüléseken még nagyobb lehetőség rejlik ezekben a pályázatokban, hiszen hatalmas forradalom lehet a könyvtára számára. Új gépek, új munkaerő, fejlődés. Ezek voltak előadásának kulcsszavai.
A szakmai nap lezárásaképpen a könyvtárak egy mostohagyermekének a képviselője szólalt fel. Fülöp András, a kimondhatatlan és leírhatatlan nevű,  Szegedi Kereskedelmi, Közgazdasági és Vendéglátóipari Szakképző Iskola Kőrösy József Tagintézményének a könyvtárostanára az általuk vezetett iskolaikönyvtáros konzorcium viszontagságait taglalta.  András még nagyon jókedélyű, hiszen még csak most tudta meg, hogy nyert a pályázat. Kissé megnyugtatta az előtte szólókat, hogy nekik már az indításkor milyen nehézségeik voltak (bokor intézmény, iskolai könyvtár), hogy egy-egy számlával mennyit dolgoznak, sőt inkább várnak, várnak, várnak. Számára pedig az volt megnyugtató, hogy „mindössze” 8 millió forintot kell elköltenie.
Az igen kimerítő, de tanulságos délelőtt után mindenkinek jól esett a kis pihenő, és séta az ebéd színhelyére. Ekkor nézhettük meg azokat a fejlesztéseket, amikről alpolgármester-asszony előadásában hallhattunk. Sétálhattunk a kellemes napsütésben, s reménykedtünk, hogy finom lesz az ebéd.
Az ebédben nem csalódtunk. Kissé meglepő volt, hogy többen választották a „vega” menüt, de az elmondások szerint ők sem csaladkoztak. Mi, akik a gulyáslevest választottuk desszertként egy helyi specialitást kóstolhattunk, a szatymazi palacsintát. Természetesen rengeteg barackkal töltve.

Akiknek még ez sem volt elég, részt vehettek a szabadidős programokon. A kevésbé vállalkozó szelleműek egy helytörténész kíséretével járhatták be Szatymaz központját. Bizonyára nagyon érdekes volt, a beszámolók szerint sok hasznosat, újat hallottak erről a Szeged melletti, ám alig ismert kis faluról. Ha jól tudom sikerült felébreszteniük sziesztájából plébános urat is, így meg tudták nézni a templomot is 😉
Néhányan bátrabbak (15 fő) a sétakocsikázást választottuk a Fehér-tóhoz. Ez a természeti csoda alig néhány kilóméterre van Szegedtől, de minden madarászok örök álma. A magyarországi 450 fajból, több mint 250 megfigyelhető itt az év bármely szakában.
Itt hozzáértő  biológus kísérőnk, Albert András segítségével beleleshettünk az ornitológusok gyönyörű szakmájába. Minden felreppenő madárról órákat tudott volna mesélni, élvezettel hallgattuk lelkes szavait. Mindenkinek ajánlom, hogy látogassa meg a Kiskunsági Nemzeti Park által fenntartott, Tisza-völgyi Bemutatóházat, ahol ennél sokkal részletesebb és hosszabb bemutatóban vehet részt.

A kocsikázás után megfáradva tértünk vissza a könyvtárba, illetve egyesek azonnal a vasútállomásra, ahonnan hazautazott mindenki.
Összességében egy nagyon szép nap volt, hasznos szakmai tapasztalatokkal, és nagyon jókedélyű kirándulással egybekötve.
A képek megtekinthetők a CSMKE webalbumában.
Még több kép dr. Ficzkó Ildikó albumában.
A hódmezővásárhelyi kollegák képei pedig Bánfiné Kata albumában.

Csongrád megyeiek a FSZEK-ben

Mint arról beszámoltunk 2010-től a Somogyi-könyvtár Módszertani Osztálya a CSMKE-vel karöltve egy új képzési formát próbált bevezetni, úgy tűnik sikerrel. Erre a félévre ez a projekt lezárult, folytatását őszre tervezzük.

A projekt lezárásaképpen egy régóta felmerült igényt igyekeztünk kielégíteni. A közelmúltban sajnos anyagi okok miatt nagyon ritkán megszervezett szakmai kirándulást szerveztünk a projektben résztvevőknek (oktatóknak, szervezőknek, hallgatóknak.)

Egyéb elfoglaltságok miatt a csapat nem volt teljes, de így is 12 Csongrád megyei könyvtáros látogatott el 2010. június 10-én a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba, valamint két „fiók” könyvtárába.

9,30kor értünk a Szabó Ervin térre. A könyvtárban Fodor Péter főigazgató úr fogadott bennünket. A szívélyesen kínált, s a meleg miatt nagyon lelkesen elfogyasztott hideg ásványvíz/kávé után, egy rövid előadást hallhattunk a FSZEK-ről, a könyvtárvezetésről, a könyvtár managemantról. Főigazgató úr tömören vázolta legfőbb vezetési elveit, saját tapasztalatokkal alátámasztva láthattuk, hogy szerinte mit is jelent egy korszerű könyvtár.

A látványos bemutató után Téchy Tünde osztályvezető asszony értő kalauzolásával jártuk be az egész épületet. Megismerkedtünk a Központi Könyvtár történetével, szolgáltatásaival, elrendezésével, külön-gyűjteményeivel és használóival.

Rengeteg hasznos információ elhangzott osztályvezető asszonytól, csak sajnálni tudtuk, hogy nem volt több időnk. Így sajnos csak bele-belekapni tudtunk a legérdekesebb kérdésekbe. Hasznos tapasztalatokkal gyarapodtunk. A látvány tükrözte a főigazgató úr által elmondottakat. Nyitott, olvasóközpontú könyvtárat láttunk.

A fizikai adottságokból eredendő sok nyitott tér a közösségeknek, az elmélyült tanulást szolgáló csendes olvasók, a digitális világ kihívásainak megfelelő e-olvasóterem.

Csak irigykedni tudtunk a használók számában, hiszen bármerre mentünk, mindenhol olvasókat, könyvtárhasználókat láttunk nyüzsögni.

Érdekes volt számunkra, hogy milyen szabadon mozognak a használók a könyvtár teljes területén, a Wenckheim-palota eredeti szépségét, funkcióját megőrző szalonokban is. Jó volt látni, hogy bár történetek korábban erre szabályozási kísérletek, de az olvasók HASZNÁLJÁK a könyvtárat:

olvasnak, beszélgetnek, neteznek, esznek, isznak munka közben.

A könyvtár népszerű büféjében elfogyasztott kávé és szendvics után főigazgató úr saját kocsijával kísért bennünket a csepeli Sétáló utcai könyvtárhoz.

Itt ismét nagyon kedvesen fogadtak bennünket a kollegák. Nagy öröm volt számunkra a 35 fokban, hogy hűsítő fagylalttal vártak bennünket a 4 éve átadott könyvtárban.

A könyvtár vezetője Holczman Györgyné Krisztina szintén egy diavetítéssel mutatta be a könyvtárat. A budapesti könyvtárak között ritka, hogy a közművelődési könyvtár egyben iskolai könyvtár is legyen. Ez ilyen. Nagyon jó szimbiózisban él a két könyvtártípus. A nyitva tartást is ehhez igazítják. Amikor a nagyközönség számára nincs nyitva a könyvtár, elsősorban akkor fogadják az iskoláscsoportokat. A két épület össze van építve, így közvetlenül az iskolából is be lehet menni a könyvtárba, de ez az ajtó csak bizonyos időben van nyitva.

Természetesen nehézségek is vannak az együttélés miatt. Nehezen tisztázható az állománygyarapításra fordítható összeg forrása, illetve az iskola által vásárolt könyvek is a FSZEK állományát gyarapítják. Viszont a kollégák kapnak segítséget a könyvtárostanár kollegától, aki viszont az iskola alkalmazottja.

Számunkra egy kicsit furcsa, hogy a székesfővárosban az anyagiakról egy kissé másképp beszélnek. Természetes számukra a 3600,- Ft-os beiratkozási díj (fiókkönyvtár), valamint az is, hogy sok szolgáltatás díjköteles, így például a idegennyelvű oktatócsomagok kölcsönzése, a számítógéphasználat.

A könyvtár személyes megtekintése, és egy kis beszélgetés után továbbálltunk (szintén konvojban felvezetéssel) Budafokra. Itt a mindössze két éve átadott Budafoki Könyvtárat tekintettük meg.

Gyönyörű új könyvtárat ismerhettünk meg, ahol 5 könyvtáros látja el a szolgálatot. Nagyon érdekes építészetileg, egy nadrágszíjtelekre épült a könyvtár, így magasan felnyúlik, tulajdonképpen 5 szinten keresztül (az olvasók három emeletet használnak).

A fizikai adottságok miatt az előző könyvtárral ellentétben itt a kis terek a meghatározók. Az épületet 30.000 kötetre tervezték, jelenleg olyan 28.000 kötet az állománya. A folyamatos állománygondozásnak köszönhetően tudják tartani a helyet.

A könyvtár vezetője, Varga Mónika, már régóta meghatározó szereplője Budafok kulturális életének. Munkásságát tavaly az önkormányzat egy Kultúráért22 díjjal ismerte le. A könyvtáron is látszik áldozatos munkája.

Időszaki kiállításokat készítenek, nagyon jó kapcsolatot tartanak fenn a helyi kulturális intézményekkel, művészekkel.

A TÁMOP pályázat keretében nyári táborokra készülnek, foglalkozásokat terveznek. Nem unatkoznak ők sem.

Összességében nagyon hasznos szakmai nap volt. Sok jó ötletet láttunk, kapcsolatok alakultak ki. Bízom benne, hogy minden érdeklődő így látta, s élményekkel teli ért haza, bár kissé megfáradtan a kánikula miatt.

A tanulmányi úton készült többi fotó megtekinthető a CSMKE webalbumában itt.

TIOP-TÁMOP

Mint az országban szinte minden könyvtár(os), mi is -OP lázban égünk. A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár által vezetett konzorcium Tudásdepó-Expressz : Könyvtári szolgáltatások összehangolt infrastruktúra fejlesztése Csongrád megyében c. pályázatának megvalósítása hamarosan lejár.

A pályázat során eddig megvalósult beruházások:

  • Mozgáskorlátozottak számára mosdó és pelenkázó (2009. december)
  • Informatikai eszközök beszerzése (2010. február)
  • Felhasználói szoftverek beszerzése (2010. április)
  • Automata ajtó felszerelése (2010. május)
  • Informatikai eszközök, külső háttértárolók beszerzése és beüzemelése (2010. május)
  • Érintőképernyős készülékek (2010. május)
  • Közhasznú információs és régi könyves szoftver (2010. május)

Bővebben a Somogyi honlapján olvashatnak a pályázatról.

BlogKerék

Június 7-én az Ünnepi Könyvhét keretén belül a Somogyi-könyvtárban lezajlott a BlogKerék című szakmai kerekasztal-beszélgetés.

A rendezvény – úgy gondolom – összességében sikeres volt. Számos érdeklődő könyvtáros tisztelte meg jelenlétével a könyvtárat a megyéből, sőt azon túlról is. Így körünkben volt Bánkeszi Katalin az OSZK címzetes igazgatója, Bondor Erika a KTE volt elnöke,  de több budapesti arcot is láttam a közönség soraiban. (az érdeklődők a fotókon megtalálhatják őket) .

Az előzetes terveknek megfelelően a nyolc felkért hozzászóló időben ideért, s egy kis kávé/üdítő (najó ásványvíz), pogácsa mellett ismerkedhetett egymással, illetve velünk, jelenlévőkkel is.

14 órától pedig „hivatalosan” is elkezdődött a beszélgetés. A téma nagyon tág volt, az idő nagyon szűk, de azért próbáltunk minden területet érinteni, amiről előzetesen gondolkodtunk.

A közönség nagyon vegyes volt, ezért igen nehéz volt megfogni, hogy pontosan miről is legyen szó, de igyekeztünk mindenkihez szólni. Ahhoz is, aki már évek óta blogol, ahhoz is, aki próbálkozni szeretne, s ahhoz is, aki elítéli ezeket a felesleges időpocsékolásokat is.

A megszólítottak beszéltek arról, miért is blogolnak, hogyan születik egy-egy poszt, mennyi időt is emészt fel napjaikból a blogolás. Elsősorban intézményi, egyesületi blogokról beszéltünk, az én-blogokat csak érintettük. Azonban ez a téma is nagyon sokszínű, mint kiderült komoly vezetői döntéseket igénylő munka. Célunk többet között az volt, hogy az intézményvezetőket meggyőzzük ennek az új kommunikációs-csatornának a szükségességéről, fontosságáról. Arról, hogy a 21. században megkerülhetetlen a gyors, s szinte személyreszabott információszolgáltatás. Példaként a jelenlévők által írt/szerkesztett blogokat láthattak, de közben el is kalandoztunk. Bemutatásra került a Somogyis kollegák által szerkesztett könyvheti blog, a moly.hu közösségi portál új szolgáltatása stb.

A délután szerencsére úgy alakult, ahogy terveztük. Könnyed beszélgetős program volt. Kissé nehezen indult be, de utána segítettek a vendégek, s gördülékeny, egymást inspiráló párbeszéd alakult ki.

Bízom benne, hogy sokakban megindultak gondolatok, amiket elmondhatott a kis társaságunknak, s kérdések, amikre választ kaphatott. Akiben indultak gondolatok, de nem tudták, vagy nem merték elmondani, azokat biztatom, hogy lesz még lehetősége, de ha nem akar addig várni, biztos vagyok benne, hogy minden résztvevő szívesen válaszol a blogján, vagy levélben, vagy személyesen.

Hiszen azt sem feledhetjük, hogy a rendezvény nem titkolt célja az is volt, hogy az eddig csak nick-néven ismert, virtuális ismerősök személyes ismerősök legyenek.

S hogy 17 óra után ez az ismerkedés más keretek között hogyan is  zajlott, az már egy másik poszt…

Még egyszer szeretném itt is megköszönni minden kedves felkért vendégünknek a jelenlétet, valamint minden érdeklődőnek a figyelmet. S csak biztatni tudok mindenkit, hogy próbálja ki ezt a kommunikációt, biztos vagyok benne, hogy sokunktól megkapja hozzá a segítséget.

A fotók megtekinthetők a Somogyi könyvheti blogjában, illetve az alábbi linken.

Még néhány írás a rendezvényről:

Könyvtárostanárok a Bethlenben

A CSMKE Iskolai Könyvtáros Szekciója idei tavaszi szakmai napját június 3-án (csütörtökön) a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárában tartotta. Vendéglátóink Simon Ferenc könyvtáros és kollegái: Csákiné Monoki Mariann és Máté István voltak.

Sutka Irén szekcióvezető köszöntő szavai után Pap Éva a HISZK Eötvös József Székhelyintézmény könyvtárostanára a Tempus Közalapítvány Leonardo Programiroda Szakképző Iskolák könyvtári szolgáltatásainak tanulmányozása című projekt olaszországi (Cosenza/Rende) tanulmányútjának résztvevője számolt be a tanulmányút tapasztalatairól. A tanulmányút résztvevői közül többen voltak még jelen, de ők is érdeklődéssel hallgatták, nézték a sok képpel színesített előadást.

Pap Éva prezentációja:

Olasz tanulmanyut

Az előadás után vendéglátónk, Simon Ferenc bemutatta az nagymúltú, s igen neves iskolát. Végigjártuk a folyosókat, megtekintettük a legérdekesebb szaktantermeket, az építészeti megoldásokat. Az egyedülálló „Erdély Falat”, ókori emlékeket, a díszkutat. Közben Feri mesélt az iskola és Vásárhely történetéről, híres diákjairól.
A séta és a mozgás után egy igen érdekes prezentációval és eredeti dokumentumokkal a könyvtár legérdekesebb darabjait nézhettük meg, sőt vehettük kézbe. Az érdekfeszítő bemutató alatt észre sem vettük, hogy milyen gyorsan elrepült az idő.
Az iskola területén tett sétáról „csak” a fotók tanúskodnak, Simon Ferenc előadás pedig itt látható:
A személyes kézbevétel, s a könyvek megtekintése után már csak néhányan tudtunk maradni egy kis eszmecserére, baráti csevejre.
Lelkes és vendégszerető házigazdáink nem feledkeztek meg az ízletes házikészítésű pogácsáról, a helyi palackozású ásványvízről sem, sőt személyes ajándékként 2 könyvet is kapott minden résztvevő.
Csak néhány képben szeretném felvillantani a rengeteg szép látnivalót:

Zárásul hadd köszönjem meg a szíves vendéglátást mindannyiunk nevében.
Köszönjük!

Boldog Születésnapot Felgyő

Idén 50 éves a felgyői Községi Könyvtár.  Az évforduló alkalmából 2010. június 3-án egy kis ünnepséggel köszöntötte a könyvtár az olvasást/kultúrát szerető helyieket, környéken lakókat, használókat.

Az ünnepségre eljött a falu apraja-nagyja, de a megyéből több intézményvezető, könyvtárvezető megtisztelte jelenlétével a könyvtárosokat: Törköly Lajosné Mártikát és Szemerédiné Varga Veronikát.

Az óvodások és iskolások ünnepi műsora után, mivel Polgármester Úr sajnos egészségi állapota miatt nem tudott jelen lenni, helyettes asszony üdvözölte az egybegyűlteket, köszöntötte a könyvtárosokat.

A köszöntőbeszédet igazgató asszonyunk, Palánkainé Sebők Zsuzsa mondta. Szívhezszóló, érzelmektől sem mentes beszédében méltatta a felgyői kollegákat, saját emlékeket villantott fel, s csak egyetérteni tudtunk dicsérő szavaival.

A könyvtár vezetőjétől, Mártitól röviden megismerhettük a könyvtár történetét, betekinthettünk mindennapjaiba, hallhattuk terveiket, melyek szorosan kapcsolódnak a TIOP és TÁMOP pályázatokhoz, hiszen a könyvtár tagja a csongrádi Csemegi Károly Városi Könyvtár és Információs Központ által vezetett konzorciumnak.

Az ünnepélyes aktus lezárásaképpen Márti azon kedves olvasóikat köszöntötte egy emléklappal, akik immáron 40 (negyven!) éve aktív használói a könyvtárnak folyamatosan. Sajnos bizonyító erejű forrása nem volt régebbről. Szép számmal jelenvoltak azok a könyvtárhasználók, akik valamikor még „tanulóként” voltak aposztrofálva a könyvtár korabeli „adatbázisában”. Itt tudhattuk meg, hogy mint a Polgármester Úr, mind a Polgármesterhelyettes Asszony a mai napig aktív használója a könyvtárnak, ami igencsak irigylésre méltó!

A köszöntő szavak és beszédek után megtekinthettük a kis kiállítást, amely a könyvtár történetébe, valamint felmenőink olvasmányélményeibe vezette bele a látogatókat. A kiállítás is összefogás erejével jött létre, hiszen a falu lakosai gyűjtötték össze a bemutatott könyveket, tárgyakat.

Természetesen mint minden ilyen rendezvényen látogatóink ízletes finomságokkal vártak bennünket, illetve a résztvevőket…

Kedvcsinálónak néhány kép a rendezvényről:

Könyvtárostanárok Tavaszi szakmai napja

A CSMKE Iskolai Könyvtáros Szekciója 2010. június 3-án, csütörtökön a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárában ((Hódmezővásárhely, Szőnyi utca 2.) tartja Tavaszi szakmai napját. Vendéglátónk Simon Ferenc tanár úr lesz.

Program:

13.30 – 14.00 Beszámoló az olaszországi tanulmányútról (Pap Éva)
14.00 – 14.30 Iskolabemutató séta (Simon Ferenc)
14.30 – 15.30 A muzeális könyvtár kincsei (prezentációval és könyvnézegetéssel, Simon Ferenc)
15.30 – tól Aktualitások

Vendégünk lesz a CSMKE elnöke, Oros Sándor is.

Minden könyvtárostanárt szeretettel várunk!

Sutka Irén
szekcióvezető