"A Somogyisoknál vagyok, gyertek ti is ide!"

A címben idézett mondat a 2010-es Szegedi Ifjúsági Napokon hangzott el. Nem mondom, hogy nem dagadt a keblem a büszkeségtől.

A tavalyi évhez hasonlóan kis csapatunk idén is kiköltözött a SZIN-re.

Természetesen más volt, mint tavaly. Új emberek, új játékok,új helyszín…de csak szépen sorjában. (Ehhez mérten hosszú lesz, előre is bocsánat ezért!)

Az elmúlt évi siker(esnek ítélt) szereplés után idén ismét úgy döntött a könyvtár vezetősége, hogy megjelenjen a könyvtár a fesztiválon. Maximális vezetői támogatás mellett ismét összeállt a kis team. Projektvezetőnk Papp Timea vezényletével öten kaptunk állandó belépőt. Természetesen a pr támogatás és a bent maradt kollegák nélkül most sem tudtunk volna helytállni.

A szervezés első fázisában, felvéve a kapcsolatot az IH-val (a SZIN rendezői), kiderült, hogy örömmel fogadnak bennünket, csak helyet nem tudnak biztosítani. Így vált olvasóteremmé a Városőrség busza.

városőrség busza

Helyünk tehát megoldódni látszott, léphettünk tovább. Közben a könyvtár pr munkatársa, Andóczi Balogh Éva, igyekezett mindenhova eljuttatni a (számunkra) jó hírt, ismét kint leszünk!

Készültek a totók (idén is Horváth Mihály munkái), a műszak munkatársai, valamint a kötészetes kolleginák készítették óriás játékainkat, valamint a Somogyi-könyvtár fáját, melynek „fellevelezését” a fesztiválozó fiatalokra bíztuk.

Gyűjtöttük az ajándékkönyveket, készítettük szerkesztettük az apró ajándéktárgyakat, szerveztünk, szaladtunk, gyűjtöttük az anyagot a kiállításhoz.

Aztán eljött  a költözés napja. Összeállt minden, kiállt a busz, s lassan kipakoltunk.

A nulladik napon az első fecskékkel együtt mentünk ki, s izgultunk, vajon kegyes lesz-e az időjárás, vagy marad olyan borongós, esőre hajló mint szerda reggel volt. De hál’istennek nagyon nem értünk rá búsongani, mert már kipakolás közben jöttek érdeklődők, reménybeli olvasók.

Ahogy szép lassan telt meg a kemping, úgy jött egyre több sétáló fiatal is felénk. Nagyon sikeres volt a megállító fánk, minden arra ténfergőt megállított, s ha már megállt, meg is tudtunk szólítani.

A sikeres „sajtóhadjárat”-nak, valamint a szervezők segítőkészségének köszönhetően a SZINre érkezők újságírók is elsétáltak felénk, hírt adtak rólunk, megemlékeztek a Somogyiról. Egy kicsi, ám nagyon lelkes csapattal végigjártuk a kocsmatúrát is, ami – bár kényszerűségből a csöpörgő eső miatt – valóban kocsma látogatás is lett. A kimerítő majd 4 órás séta alatt valóban megismerhették a várost a távolról érkezők, akik a többi napon többször is visszatértek sátrunkhoz.

Másnapra már rutinosabban érkeztünk, felkészültünk, sejtettük, hogy mi vár ránk. Az égiek is kegyesebbek voltak, gyönyörű napsütésben pakolhattuk ki portékánkat, azazhogy önmagunkat. Az időjárásnak – valamint a második napnak – köszönhetően még többen fedeztek fel bennünket, s egyre több „törzsolvasónk” lett, akik örömmel tértek vissza hozzánk, játszani, újságot olvasni, könyveket böngészni vagy egyszerűen velünk lenni. Eddigre már többen igénybe vették becsületkönyvtárunkat. Beiratkoztak, s élvezték a „hagyományos”, tasakos kölcsönzés örömeit.

Péntekre már aztán kissé sok is lett az égi jóság. Forróság köszöntött a fesztiválozó fiatalokra, s a munkában eddigre már kissé megfáradt könyvtárosokra. A hétvége közeledtével még többet érkeztek a Partfürdőre, a német sztár rajongói megtöltötték a Tisza-partot. Amiből mi azt éreztük, hogy hozzánk is egyre többen jöttek. Szépen fogyott a totó (eddigre már utánpótlást is kellett kérni), egyre több újság volt egyszerre kézben.

A nap „sztárvendége” Pilcz Roland képregényrajzoló, Kalyber Joe megálmodója volt. Roland egész nap velünk volt. A képregénykedvelők közös alkotásokat készíthettek, „versenyezhettek” vagy csak egyszerűen beszélgehettek vele. Erről bővebben, gazdagon illusztrálva Roland blogján lehet olvasni.

Az előző napok után a szombat már csak laza levezetésnek tűnt. Sajnos idén nem tartott ki az időjárás a SZIN végéig. Egész nap csepergős, hűvös volt. Amiből viszont a könyvtár profitált, hiszen így a sok tengő-lengő ember még szívesebben leült hozzánk a kellemes akol-melegbe, felszállt a buszra. Az ilyen borús napokon mindenki szívesebben vesz a kezébe könyvet. A nap végére elfáradtunk, ajándékaink elfogytak, s egy nagyon jó hír: minden kölcsönző visszahozta a könyvet!

Elfáradtunk az utolsó nap végére, így még jobban estek az egyik utolsó látogató szavai:

„Üde színfolt a könyvtár a SZIN-en”

Úgyhogy a szervezőkkel szólva reméljük:

Veletek, jövőre, ugyanitt!

Update: a végére egy kis video a SZEON.HU jóvoltából

Krimihétvége a Somogyiban

„Légy Te a holttest a könyvtárszobában!” (via murci/szamárfül)

avagy,

A „borzongás szigetévé” változik két napra a Somogyi-könyvtár a szeptember 10-11-i Krimi-hétvégén. A program aktualitását az adja, hogy 120 éve, 1890. szeptember 15-én született Agatha Christie, a detektívregény-irodalom koronázatlan királynője.

A hétvégén számos program, beszélgetés, játék várja a krimi szeretőket, szavazhatnak kedvenc krimijükre, vagy egyszerűen csak jólérezhetik magukat néhány órára a könyvtárban.

A részletes program a Krimi-hétvége honlapján olvasható.

Nyárbúcsúztató programok

Bár a meteorológiai nyárnak vége, s az időjárás is ezt mutatja nekünk, azért néhány nyár végi, ősz eleji programra hívnám föl a figyelmet.

Még megtekinthető a héten a Zsolnay-kiállítás az alagsorban.

A XIV. Nemzetközi Tiszai Halfesztiválhoz kapcsolódóan egy érdekes kiállítás várja a látogatókat a Somogyi második emeletén, amihez játék is kapcsolódik.

2010. szeptember 2-án (csütörtökön) 17 órakor nyílik Szűcs Édua kiállítása
Mosolyterápia címmel.

Október 22-ig még látogatható a földszinti kiállítótérben a ’HELYÜNK A VILÁGBAN’ – a Somogyi-könyvtár régi és ritka könyveinek tükrében című kiállítás, amely mintegy 200 muzeális könyvből szerkesztett-  válogatás.

Szeptember második hétvégéjén pedig Agatha Christie előtt tisztelgünk a Krimi-hétvégével.

Ismét SZIN-re lépünk!

A nyolcvanas évekbe röpítő, „élménymegosztó” találkozásra hívjuk a Szegedi Ifjúsági Napok résztvevőit!

Tavalyi, első „SZIN-re lépésünk” után idén is sokféle interaktív szórakoztató időtöltést kínál a könyvtári sátor. Az óriás társasjáték, “újságpapír-szobrászat” mellett ismét indul irodalmi kocsmatúra, az esti koncertek fáradalmait pedig kényelmesen heverészve, ifjúsági lapok és zenei magazinok lapozgatása közben pihenhetik ki a fiatalok. A képregény-kedvelők találkozhatnak Kalyber Joe alkotójával is. A régi idők hangulatát fotókiállítás, hajdani reklámokat és tévésorozatokat idéző totójáték idézi föl.

Lesz SZIN-könyvtári tagság “becsület-kölcsönzéssel”, s természetesen az idén is ingyen iratkozhatnak be a Somogyiba a könyvkedvelők.

(2010. augusztus 25-28-ig – helyszín: Újszegedi Partfürdő)

Szívünk hungarikumai

A kiállítás Csongrád megye jellegzetes hungarikumait mutatja be a Somogyi-könyvtár helyismereti gyűjteményéből, valamint a Vasváry-gyűjtemény anyagából válogatva.

A tárlaton láthatóak a Nobel-díjas tudósokat, alkotó magyarokat, híressé vált feltalálókat bemutató dokumentumok. Megtekinthető néhány az 1801-ben létesített szegedi Grünn-nyomda kiadványaiból, valamint az idén nyolcvan éves szegedi dómhoz kapcsolódó fotográfiákból is.
A kiállítás segítségével élőhelyünk kincsei közt vehetjük számba a szellemi, a népművészeti, az előadóművészeti alkotásokat és a gasztronómiai termékek leírásait is.

A Somogyi-könyvtár ezzel a kiállítással is csatlakozik a III. Hungarikum Fesztiválhoz.

A kiállítás megtekinthető a Somogyi-könyvtár 2. emeleti kölcsönzőjében 2010. augusztus 11-től 19-ig.

„Az anyatej a lélek méze”

Ezzel címmel rendezett kiállítást augusztus első hetében a Somogyi-könyvtár az Szoptatás Világnapja alkalmából. Azt hihetnénk, nem sokakat érint ez a téma. Talán ebben a városban is csak úgy 100 ezer embert. Mert mind ugyanúgy  kezdjük valahol, nem beszélünk sem anyanyelvet, sem világnyelveket. Nem nagyon értünk semmit, csak éhesek vagyunk, elegünk vagy melegünk van, fázunk, félünk, unatkozunk. Senki sem érti. Mind közös nyelvet keresünk a környezetünkkel.

Így lehet a szoptatásnak világnapot szentelni, mert anyák és gyerekek így találnak, többek között, egy tápláló, biztonságot adó, és vigaszt jelentő közös pontot a családdá kovácsolódás kezdetén. A sokat emlegetett kötődés egyik sarokköve ez. Nem pótolhatatlan ugyan, de az élet első csipetnyi luxusa, amiből aztán egész életünkben egy kicsit magunkkal vihetünk. Minden csak ezután jön: hatása az egészségre, védő, tápláló funkciója. Felesleges piedesztálra emelni, hiszen, ha megadatik éppen olyan természetes, mint a születés. Mégis mindenképpen érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy mit adhat az anyatej, mit jelent hosszú távon az anya, a gyermek, a társadalom, vagy a kulturális közeg számára.

Talán egy csepp mézet, a néha nem is olyan édes hétköznapokban.

(by Kecskeméti Zsuzsanna)

Beregszászi magyar főiskola támogatása

Katalistre (és az IFLA-HU levelezési listára) érkezett kérést szeretnék továbbítani.

Járuljon hozzá ÖN is a főiskola tetőszerkezetének felújításához!

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola főépületének tetőszerkezete összesen 5600 négyzetméternyi terület. A tető befedéséhez 270 ezer darab cserépre lenne szükség. A munkálatok költségeivel együtt egy hódfarkú agyagcserép ára 48 hrivnya vagy 1800 forint.

Az Ön által vásárolt cserépről névre szóló számozott tanúsítvány készül. Neve felkerül a főiskola honlapjára, valamint arra a tisztelettáblára, melyet a főiskola bejáratánál helyezünk el a tetőszerkezet megújulása után.

A befizetéseket a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány erre a célra elkülönített számlájára várjuk: Magyarországon:

KMFA, OTP Bank nyíregyházi fiókja 11744003-20387349,

adószám: 18795897-1-15


	

Zsolnay-remekművek a Somogyiban

Azaz Pécs ismét Szegeden.

A Hungarikum Fesztivál hivatalos programjaként a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra ZRt. remekműveit tekinthetik meg az érdeklődők a Somogyi-könyvtárban2010. augusztus 11-től szeptember 5-ig nyitva tartási időben, illetve a Szegedi Szabadtéri Játékok előadásnapjain este fél kilencig.

A Zsolnay-remekművek című kiállítás-sorozat 2009-es megnyitóját a New York-i Forbes galériában tartották. A magyarországi bemutatók során Egerben, Pécsett, Debrecenben, Budapesten és Kecskeméten csodálhatta meg a közönség a kínai porcelánművészet hagyományaihoz kapcsolódó, a világon egyedülálló Zsolnay-technológiával égetett használati és dísztárgyak szépségét.
A kiállításon eosin és porcelán vázák, kaspók, ékszerek, teás és étkészletek láthatók.

A szegedi megnyitója augusztus 11-én, szerdán 14 órakor kezdődik a Somogyi-könyvtár alagsori kiállítóterében.
A kiállítás fővédnöke: Páva Zsolt, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere.

A kiállítást megnyitja:

Kunszt Márta, Pécs Megyei Jogú Város alpolgármestere,

valamint Solymos László, Szeged Megyei Jogú Város alpolgármestere.

Köszöntőt mond: Palánkainé Sebők Zsuzsanna, a Somogyi-könyvtár igazgatója

Beszédet mond Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója

A meghívó letölthető zsolnay1,

a plakát pedig itt érhető el.